-
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹

بزرگترین کلاهبرداری توئیتری با استفاده از بیت کوین و هک تاریخی اکانت های توئیتری اتفاق افتاد!

بزرگترین کلاهبرداری توئیتری با استفاده از بیت کوین و هک تاریخی اکانت های توئیتری اتفاق افتاد!

در روز چهارشنبه بسیار از افراد و شرکتهای شناخته شده دنیا شروع به انتشار توئیتی با این مضمون نمودند: “ بیت کوین همه مخاطبان خود را دو برابر می کنیم ، به عنون مثال 1000 دلار بیت کوین به این آدرس ارسال کنید در مقابل معادل 2000 دلار بیت کوین به کیف پول شما برگردانده می شود ”و در ادامه نیز محدودیت زمانی 30 دقیقه ای برای این کمپین در نظر گرفته شده بود!

بزرگترین کلاهبرداری توئیتری با استفاده از بیت کوین و هک تاریخی اکانت های توئیتری اتفاق افتاد!

در روز چهارشنبه بسیار از افراد و شرکتهای شناخته شده دنیا شروع به توئیتی با این مضمون نمودند:

“ بیت کوین همه مخاطبان خود را دو برابر می کنیم ، به عنون مثال 1000 دلار بیت کوین به این آدرس ارسال کنید در مقابل معادل 2000 دلار بیت کوین به کیف پول شما برگردانده می شود ”

و در ادامه نیز محدودیت زمانی 30 دقیقه ای برای این کمپین در نظر گرفته شده بود!

در این حمله هکر ها با هک اکانت توئیتری افراد مشهوری نظیر : جف بیزوس، بیل گیتس ، ایلان ماسک ، باراک اوباما، جو بایدن و ... همچنین شرکتهای بزرگی نظیر : اپل، بایننس، اوبر و ... اقدام به پخش همزمان توئیت فوق نمودند!

انجمنهای مختلف ارزهای دیجیتالی نیز به سرعت متوجه این موضوع شده و با اتشار بیانیه های مختلف مردم را به ممانعت از ارسال بیت کوین به ولت های توئیت شده توسط این افراد سرشناس دعوت کردند.

" Thousands of popular crypto pages have been hacked in a massive Twitter breach … Do not send your funds to anyone".

بیشتر توئیت ها توسط صاحبان اصلی اکانتهای توئیتر به سرعت حذف شدند ، حتی برخی از این حساب های کاربری مانند Elon Musk چندین توئیت در خصوص این کلاهبرداری بزرگ منتشر کردن. پس از این حمله کمیته بازرگانی سنای ایالات متحده از توئیتر درخواست ارائه گزارشی در خصوص دلیل و نحوه این حمله را اعلام کرد.

دلیل این نقص بزرگ امنیتی در توئیتر چه بوده است؟ بسیاری از کارشناسان در خصوص نحوه نفوذ هکرها و این حمله بزرگ گمانه زنی هایی داشته اند و بسیاری از قربانیان آن در حال بررسی علل ممکن این هک می باشند. برخی از کارشناسان به نقص API های توئیتر اشاره داشته اند و گروهی نیز بر این موضوع اشاره داشته اند که اکانتهای هک شده تنظیمات 2FA نداشته اند. توئیتر نیز در اقدامی جهت جلوگیری از ادامه این اتفاق امکان توئیت همزمان کاربران تائید شده ( کاربران با تیک آبی) را متوقف کرد، همچنین در این گروه از حساب های کاربری امکان درخواست تغییر کلمه عبور حذف و برخی از تنظیمات داخلی این حسابها نیز به حالت تعلیق درآمد.

جک دورسی (Jack Dorsey) مدیر عامل توئیتر نیز  پس از گذشت 8 ساعت از این اتفاق با توئیتی به آن واکنش نشان داد:

" امروز برای همه ما در توئیتر روز سختی بود، همه ما نسبت به این اتفاق حس بدی داشتیم. ما در توئیتر در حال بررسی این موضوع می باشیم و به محض تکمیل شدن اطلاعاتمون در خصوص دلیل این اتفاق ، اون را با شما به اشتراک قرار می دهیم. (قلب آبی) تقدیم به همه همکارانمون که مجدانه و سختکوشانه در حال بررسی و رفع مشکلات احتمالی می باشند"

در همین راستا مالویر تک (Malwaretech) در توئیتی به دسترسی یکی از کارمندان توئیتر به صفحه مدیریت کاربران هک شده اشاره نمود .

 این شرکت افزود: "اقدامات قابل توجهی" برای محدود کردن دسترسی به چنین سیستمها و ابزارهای داخلی در حالی که تحقیقات شرکت در حال انجام است ، اعمال شده است. همچنین در حال حاضرکاربران امکان توئیت آدرسی کیف پول بیت کوین را نخواهند داشت.

دمیتری آلپروویچ (Dmitri Alperovitch) ، موسس شرکت امنیت سایبری CrowdStrike به خبرگزاری رویترز گفت: "به نظر می رسد این بدترین هک مهمترین پلتفرم رسانه های اجتماعی می باشد."

با وجود این اتفاق ظاهرا قیمت بیت کوین تحت تاثیر هیچ یک از این اتفاقات قرار نگرفته است و در کانال 9200 دلار گیر کرده است.

طبق شواهد به دست آمده به نظر می رسد کیف پول استفاده شده جهت این هک تاریخی توانسته است 12.862 بیت کوین معادل کنونی 118،495 دلار به دست آورد! لازم به ذکر است مخاطبین این افراد می بایستی مراقب این گونه کلاهبرداری ها بوده و به راحتی دارایی های خود را با مشاهده این گونه تبلیغات از دست ندهند. این اتفاق نمی تواند تاثیری در امنیت شبکه بیت کوین داشته باشد. زیرا مشکل اصلی در شبکه توئیتر و اعتماد مخاطبین بوده است.

منابع :

News.bitcoin , MIT Technology Review, The New York Times, Yahoo Finance


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب