-
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹

بیت کوین بسیار گران قیمت است. به گفته استراتژیست های JPMorgan، ارزش واقعی آن ۲۵هزار دلار است

بیت کوین بسیار گران قیمت است. به گفته استراتژیست های JPMorgan، ارزش واقعی آن ۲۵هزار دلار است

تحلیلگران بزرگترین بانک در ایالات متحده ادعا کرده اند که بیت کوین با دو برابر ارزش واقعی خود معامله می شوند. JPMorgan در آخرین گزارش خود اظهار داشت که ارزش عادلانه ی این ارزدیجیتال را ۲۵۰۰۰ دلار ارزیابی می کند. در این گزارش همچنین تاثیری که تسلا بر قیمت این ارز دیجیتال داشته است، علت این که تتر بزرگترین خطر برای بیت کوین است، افزایش CBDC ها و آینده ی ارزهای دیجیتال، مورد بررسی قرار گرفت.

قیمت بیت کوین بیش از حد گران است؟

گزارش منتشر شده در ۱۸ فوریه که آخرین گزارش JPMorgan است بینشی از دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین را ارائه می دهد. این گزارش در شرایطی منتشر شده است که بیت کوین در بالاترین سطح جدید خود به سر می برد و از سرمایه گذاران و نوآوران برجسته ی جهان تایید می کند.

با این حال طبق گفته ی استراتژیست های JPMorgan، بیت کوین یک نمایش جانبی از دنیای اقتصادی است. ششمین بانک بزرگ در سطح جهانی معتقد است داستان اصلی در افزایش سرمایه ی ارزهای دیجیتال نهفته است. با این وجود، برترین ارزدیجیتال در حال رقابت با طلا برای تثبیت جایگاه خود است. در این گزارش آمده است:

« برای رسیدن بیت کوین به ارزش بازار طلا، بیت کوین باید در قیمت ۱۴۶۰۰۰ دلار معامله شود. برای رسیدن به این قیمت، سرمایه گذاران نهادی باید بازار را تصاحب کنند. جذابیت و رقابت بیت کوین با طلا به عنوان ارز « جایگزین » احتمالاً ادامه خواهد یافت زیرا جوانان به یکی از مؤلفه های مهم جهان سرمایه گذاری تبدیل می شوند و اولویت آن ها برای سرمایه گذاری « طلای دیجیتال »‌ است تا طلای سنتی! »

تحلیل گران معتقدند که قیمت بیت کوین بسیار گران است. در حال حاضر از نظر ریسک سرمایه از طلا پیشی گرفته است. ارزش واقعی آن ۲۵۰۰۰ دلار که در واقع کمتر از نصف قیمت فعلی آن در ۵۷۲۳۵ دلار است. هزینه استخراج بیت کوین که ۱۱۰۰۰ دلار می باشد حد پایین دامنه ی ارزش گذاری منصفانه ی آن است.

در این گزارش آمده است:

« در حقیقت، می توان استدلال کرد که قیمت ۲۵ هزار دلاری بیت کوین را از نظر ریسک سرمایه با طلا برابر می کند، می تواند به عنوان یک سطح بالای محدوده ی ارزش منصفانه ی آن در نظر گرفته شود، زیرا این قیمت (در سطح نوسانات فعلی) شروع روند صعودی بلندمدت بیت کوین است ناشی از پذیرش سازمانی است. »

JPMorgan همچنین آب سردی را بر روی این تفکر ریخت که سرمایه گذاری تسلا باعث می شود شرک های بیشتری برای سرمایه گذاری وارد بازار بیت کوین شود. این بانک معتقد است که تسلا یک سرمایه گذاری پر ریسک انجام داده و اکثر شرکت ها هنوز بیت کوین را برای سرمایه گذاری بسیار پر نوسان می دانند.

حباب امروز، نوآوری فردا

تحلیلگران این بانک معتقدند که برای قضاوت خیلی زود است که بگوییم ارزهای دیجیتال یک نوآوری مالی هستند یا فقط یک حباب سوداگرانه هستند. با این وجود، علی رغم این ادعا، بیت کوین سریع ترین رشد قیمت در طول تاریخ را داشته است. در این گزارش آمده است، طلا در دهه ی ۷۰، سهام ژاپن در دهه ی ۸۰، سهام شرکت های فناوری در دهه ی ۹۰، سهام چین در دهه ی ۲۰۰۰ و سهام FANG در سال های ۲۰۱۰ در مقایسه با ارزهای دیجیتال ناچیز هستند.

به طور غیر منتظره، بسیاری از موارد ذکر شده در ابتدا فقط به عنوان حباب های سوداگرانه تلقی می شدند. با این حال، با گذشت زمان، آن ها به یکی از بهترین دارایی ها برای تملک تبدیل شده اند. تحلیلگران اظهار داشتند:

« حباب یک دهه می تواند به نوآوری دهه های بعدی تبدیل شود. »

در این گزارش همچنین به چرایی تتر به عنوات بزرگترین خطر برای بیت کوین پرداخته شده است. این اتفاق یک ریسک مالی است که در آن یک رویداد بعید اتفاق می افتد و منجر به از دست دادن ارزش زیاد یک دارایی می شود. تحلیلگران JPMorgan معتقدند که حجم معاملات بیت کوین بیش از حد به USDT وابسته است. تحلیلگران این بانک با استناد به داده های مدیر دارایی NYDIG، مدعی هستند كه ۵۰٪ تا ۶۰٪ معاملات بیت کوین با تتر انجام می شود.

« از دست دادن ارزش USDT احتمالاً شوک نقدینگی شدیدی ایجاد می کند و دسترسی به بزرگترین بخش های تقاضا و نقدینگی را به خطر می اندازد. »

شرکت تتر مدعی است USDT دارای پشتوانه ی ذخایر دلار آمریکا و دارایی های دیگر است.

 

منبع: Zycrypto

مترجم: حسینی


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب