-
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹

تحلیلگران می گویند اصلاح قیمت بیت کوین تا ۳۰ هزار دلار « سالم و ضروری » بود

تحلیلگران می گویند اصلاح قیمت بیت کوین تا ۳۰ هزار دلار « سالم و ضروری » بود

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت زیرا قیمت بیت کوین به ۳۰۲۲۹ دلار رسید و قیمت آلت کوین ها نیز کاهش یافت.

سرخوشی در بازار ارزهای دیجیتال در تاریخ ۱۱ ژانویه فروکش کرد زیرا اکثر آلت کوین ها با کاهش شدید قیمت بیت کوین شاهد ریزش بیش از ۲۰ درصدی قیمت خود بودند.

پس از سقوط به زیر سطح حمایتی ۴۰ هزار دلار در ۱۰ ژانویه، فشار فروش بیت کوین یک شبه افزایش یافت و قیمت این ارزدیجیتال را تا ۳۰۲۲۹ دلار کاهش داد تا سطح حمایت نرمی ایجاد شود.

کاهش سریع قیمت منجر به لیکویید شدن قراردادهای آتی به ارزش بیش از ۲.۷ میلیارد دلار شد و کندل های طولانی در نمودار قیمت بیت کوین نشان می دهد که با کاهش قیمت از ۴۱۰۰۰ دلار به ۳۲۲۲۹ دلار، باعث افزایش سرعت لیکویید شدن شد.

https://s3.cointelegraph.com/uploads/2021-01/3ff62e31-461e-4708-a8bd-cd22ed824b02.png

مارک کوبان، مالک دالاس ماوریکس، از رکود بازار استفاده کرد و از آن به عنوان فرصتی برای اشاره به اینکه بازار ارزهای دیجیتال مشابه با حباب سهام اینترنت از دهه ی ۱۹۹۰ است، استفاده کرد.

مارک کوبان گفت:

« تماشای معاملات ارزهای دیجیتال، مانند حباب سهام اینترنت بسیار جذاب است. »

اما وی افزود:

« بیت کوین ، اتر و چندی از ارزهای دیجیتال، احتمالاً مسیر آمازون و eBay را دنبال می کنند و همچنان شاهد افزایش قیمت آن ها خواهیم بود. »

کسانی که تجربه ی بیشتری در این بازار دارند، مانند الکس مشینسکی، مدیر عامل سلسیوس، کاهش اخیر را اصلاح قیمتی سالم می دانند. مشینسکی اشاره کرد که احتمال سقوط بیت کوین تا ۱۶۰۰۰ دلار قبل از شروع رالی صعودی بعدی وجود دارد.

بازارهای سنتی هم این فشار را احساس می کنند

بخش مالی سنتی نیز روز دوشنبه تحت فشار قرار گرفت، زیرا وضعیت سیاسی در ایالات متحده همچنان باعث ایجاد تنش و بی ثباتی در آینده ی اقتصادی کشور شده است.

شاخص S&P 500 ، Dow و NASDAQ به ترتیب با افت ٪۰.۶۶، ٪۰.۲۹ و ٪۱.۵۵ روبرو بودند زیرا سهام فناوری بزرگ و سهام FAANG به پایین ترین سطح از ۲۶ نوامبر رسیده اند.

تحلیلگران می گویند بازار در حال اصلاح است

تقریباً هر بار که قیمت بیت کوین هزار دلار کاهش می یابد، خرس ها و تازه واردان از شبکه ی Netherscape درصدد نابودی بیت کوین برمی آیند.

با توجه به اینکه قیمت بیت کوین از ۱۷۵۶۸ دلار در ۱۱ دسامبر به ۴۱۹۵۰ دلار در کمتر از یک ماه افزایش یافت، دیوید لیفچیتز، مدیرعامل ExoAlpha این اصلاح را « اصلاح سالم توسط مؤسسات هوشمندی دانست که بیت کوین را از ۲۰ هزار دلار تا ۳۰هزار خریداری کردند. »

لیفچیتس به Cointelegraph گفت:

« اتفاق نگران کننده افزایش قیمت بیت کوین نبود، بلکه سرعت افزایش آن بود. از اواسط دسامبر تا پایان دسامبر سال ۲۰۲۰، دامنه ی میانگین گردش روزانه ی پول در بیت کوین دو برابر شد و به ۸.۱٪ رسید، سپس از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ تا ۱۰ ژانویه تقریباً دو برابر شد و به ۱۵.۳٪ رسید. هرچه این دامنه بیشتر باشد، معاملات بیشتری در طول روز بین خریداران و فروشندگان انجام می شود. این یک اصلاح سالم است، هر چند روند رشد چشمگیر ۱۰ روز گذشته لازم بود، به بیت کوین این امکان را می دهد تا روند صعودی جدیدی را با هدف ۵۰ هزار دلار و بالاتر ایجاد کند. »

نکات مربوط به نیروی محرکه ی حرکت های اخیر قیمت بیت کوین را می توان از طریق بررسی الگوهای پدید آمده در شبکه های اجتماعی نیز یافت.

https://s3.cointelegraph.com/uploads/2021-01/7fc74335-2c12-4d92-8d12-8d29d0387d29.png

به گفته جوشوا فرانک، مدیر عامل و مؤسس TheTie، یک پلت فرم جایگزین تجزیه و تحلیل اجتماعی داده ها، عدم ذکر بیت کوین در توییتر در دسامبر سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که تعداد کمی از سرمایه گذاران بزرگ باعث افزایش قیمت بیت کوین هستند.

فرانک در اظهار نظرهای شخصی خود به Cointelegraph گفت:

« در سوم ژانویه، هم بیت کوین و هم بازار ارزهای دیجیتال، هر دو به بالاترین تعداد توییت خود رسیدند. علاقه خرده فروشی در هفته دوم ژانویه ادامه داشته و میانگین کلامات ماهانه ی توییتر در بیت کوین در ژانویه به بالاترین حد خود رسیده است. جای تعجب نیست که این افزایش فعالیت توییتر با افزایش قیمت بیت کوین مطابقت دارد. »

https://s3.cointelegraph.com/uploads/2021-01/2bd42b74-2694-427d-951b-77787048420a.png

قیمت اتریوم نیز تحت تأثیر رکود امروز قرار گرفت و به ۹۱۴ دلار کاهش یافت. در زمان نگارش مقاله، قیمت اتریوم با ۱۶.۳۳٪ کاهش با قیمت ۱۰۳۳ دلار معامله می شود. از میان ۵۰ ارزدیجیتال برتر، تنها ارزدیجیتالی که بازار معاملات آن سبز بود،Neo (NEO) است که با ۱.۵٪ رشد در ۲۲.۵۲ دلار معامله می شود.

در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۸۴۷ میلیارد دلار است که سهم بیت کوین از این بازار ۶۸.۹٪ است.

منبع: cointelegraph

مترجم: حاتمی


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب