-
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

تشریح تراکنش در یک ارز دیجیتال

تشریح تراکنش در یک ارز دیجیتال

کریپتو کارنسی ها یا ارزهای رمزنگاری شده همانطور که ازنامشان پیداست، با کریپتوگرافی (رمزنگاری) محافظت می شوند. رمزنگاری، هنر پنهان کردن راز و رمزها با استفاده از ریاضیات است.

کریپتو کارنسی ها یا ارزهای رمزنگاری شده همانطور که ازنامشان پیداست، با کریپتوگرافی (رمزنگاری) محافظت می شوند. رمزنگاری، هنر پنهان کردن راز و رمزها با استفاده از ریاضیات است، همانند Enigma Machine با این تفاوت که رمزنگاری نازی ها در Enigma Machin ، در مقایسه با چیزی که در حال حاضر می توانیم انجام دهیم هیچ محسوب می شود، زیرا کار آنها بسیار ضعیف بود. امروزه، بخش زیادی از روشی که Alan Turing برای شکستن Enigma استفاده کرد بی ارزش محسوب می شود و رمزنگاری زمان حال بسیار قوی تر است. نوع رمزنگاری که بیت کوین از آن استفاده می کند (با نام one-way hash Function)  مانند یک دروازه دیجیتال یک طرفه است (یا یک دریچه دیجیتال) شما می توانید داده هایی را از آن عبور دهید و عملکرد رمزنگاری (فرمول هایریاضی پیچیده)، آن را به وضعیتی کاملا متفاوت از وضعیت اصلی آن تبدیل می کند. وضعیت و شکل این داده آنقدر تغییر می کند که بی اثر کردن این رمزنگاری با کار روی آن غیرممکن است. به عبارتی دیگر، رفتن از نقطه A به نقطه B راحت است ولی بدون وجود "کلید " که داده ها را حل می کند (کلید، همان محاسبه گر معمای ریاضی است) تقریبا غیرممکن است که بتوان از نقطه B به نقطه A برگشت. 

تراکنش ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

در ادامه برای درک یک تراکنش ارز دیجیتال، مثالی می زنیم. بهرام قصد دارد مقداری پول به داریوش بفرستد. او یک تراکنش روی کامپیوتر خود که مشخص کننده مقدار ارسال است تعریف می کند. تراکنش به "بلاک " اضافه می شود. این "بلاک " به سرتاسر شبکه ارسال می شود و شبکه با نگاه کردن به همه تراکنش های قبلی منتهی شده به حساب بهرام، آن را "تایید اعتبار " می کند تا بداند که موجودی کافی دارد یا خیر. در نهایت، ارز در حساب داریوش قرار می گیرد. حال تراکنش در بلاک است و داریوش با کلید خصوصی که در اختیار دارد، موجودی حسابش را کنترل می کند.

رمزنگاری در برابر 1- تکثیر و کپی موجودی و 2- دزدیده شدن ارز جلوگیری می نماید.

تا زمانی که داریوش با مسئولیت پذیری، کلید خصوصی خود را نگهداری کند، ارز وی در امان خواهد بود. هر بلاک ایجاد شده در زنجیره بلا کها  (بلا کچین) یک لایه دیگه به امنیت بلاک چین می افزاید و معکوس کردن فرایند هر تراکنش و شکستن رمزنگاری را سخت تر می کند. بنابراین با اضافه شدن هر بلاک جدید، تغییر و دستکاری در تراکنش بهرام به شکلی نمایی بسیار سخ تتر از قبل می شود.

منبع بورسینس


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب