z در دنیای ارزهای دیجیتال، HODL به چه معناست؟ | بیتی‌بن
-
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹

در دنیای ارزهای دیجیتال، HODL به چه معناست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، HODL  به چه معناست؟

در دنیای رمز ارزها، HODL کردن به معنای نگه داشتن ارزهای دیجیتال به مدت طولانی است و شخصی که این کار را انجام می دهد با عنوان HODLer شناخته می شود. هودل کردن زمانی اتفاق می‌ افتد که نوسان قیمت در بازار بالا باشد یا قیمت ارزدیجیتال با افت قیمت در چند روز پیاپی روبرو شود.

در دنیای رمز ارزها، HODL کردن به معنای نگه داشتن ارزهای دیجیتال به مدت طولانی است و شخصی که این کار را انجام می دهد با عنوان HODLer شناخته می شود. هودل کردن زمانی اتفاق می‌ افتد که نوسان قیمت در بازار بالا باشد یا قیمت ارزدیجیتال با افت قیمت در چند روز پیاپی روبرو شود. این اصطلاح در ابتدا فقط بیت کوین به کار برده می‌شد اما اکنون این اصطلاح برای اتریوم و سایر رمز ارزها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته هودل کردن تنها به نگهداری ارز محدود نمی‌شود؛ بلکه در واقع هودل جورچینی است متشکل از خرید ارزهای دیجیتال، با قیمتی مناسب و نگهداری آن به صورت طولانی مدت، به منظور کسب سود بیشتر و افزایش ارزش آن.

منشا پیدایش اصطلاح HODL

در سال ۲۰۱۳ یکی از کاربران سایت Bitcointalk مطلبی را با عنوان « I AM HODLING : من در حال هودل کردن هستم » منتشر کرد و اظهار داشت با وجود کاهش قیمت اخیر بیت کوین، اقدام به نگهداری آن کرده و آن را نمی فروشد. چراکه با توجه به این که خود را تاجر حرفه ای نمی دانست، نگه داشتن بیت کوین و عدم فروش آن را، بهترین گزینه برای خود می دانست.

Original message first using the term HODL.

او با اشاره به این که عامدانه به اشتباه املایی، نوشت:

« من دو بار این کلمه را به اشتباه تایپ کردم. معامله ی بیت کوین را از ذهن خود دور کنید. نگهداری بیت کوین در طولانی مدت سودآوری بسیار بیشتری نسبت به ترید نصیبتان خواهد کرد. واضح است که یک معامله گر حرفه ‌ای می‌تواند بیت کوین را کف قیمت شکار کند و در بهترین قیمت به فروش برساند. اما من اعلام می‌کنم که اصلا معامله گر خوبی نیستم، بنابراین هودل کردن را ترجیح می‌دهم.

البته برای هودل معانی دیگری نیز در جامعه وجود دارد. یکی از این تعابیر که نسبت به بقیه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد تعبیر “Hold On for Dear Life” است، حروف اول کلمات این عبارت کلمه HODL را تشکیل می‌دهد که معنی « برای زندگی بهتر نگهداری کنید. » را از آن استنباط می‌کنند که بنا بر آنچه گفته شد تعبیر چندان درستی به نظر نمی‌رسد.

قوانین HODLer

قانون ۱: یک HODLer واقعی تمام ارزهای خود را نمی فروشد.

اولین و مهمترین قانون  این است که هرگز تمام ارز خود را نفروشید. یک  HODLer ممکن است ارزهای خود را خرج کند (به قانون ۵ نگاه کنید)، اما هرگز تمام آنها را نمی‌فروشد. تنها HODLer های ضعیف تمام ارزهای خود را می‌فروشند و خیلی زود نیز پشیمان می‌شوند.

HODler

قانون ۲: یک HODLer واقعی موقعیت های طلایی خرید را از دست نمی دهد.

اگر قیمت ارز سقوط کرد HODLer ارز بیشتری خریداری می کند. یک HODLer تحت هیچ شرایطی به علت پایین آمدن قیمت وحشت زده نمی‌شود. تنها زمانی که یک HODLer لازم نیست به‌طور مرتب خریداری کند، زمانی است که در تمام موقعیت‌های طلایی سقوط قیمت از قبل سرمایه‌گذاری کرده باشد.

قانون ۳: یک HODLer واقعی با وجود شایعات ثابت قدم می ماند.

اخباری مانند این که چین مجددا ممکن است رمزارزها را ممنوع کند و یا اینکه صرافی  مورد علاقه شما هک شده است، اهمیتی ندارند. شما به عنوان یک HODLer باید به صبرکردن ادامه دهید. HODLer به کسانی که ایجاد ترس، ناامیدی و یا شک و تردید می‌کنند، توجه نمی‌کند. اخبار را نادیده بگیرید. به یاد داشته باشید که این قبیل افراد معمولا کسانی هستند از موفقیت شما، ضرر می‌کنند و یا از افزایش زیاد ارزهای  HODler ناراحت می شوند.

قانون ۴: یک HODLer واقعی ارزهای خود را خارج از صرافی های متمرکز و کیف پول های آنلاین نگهداری می کند.

هیچ صرافی یا کیف پول آنلاین از اشتباهات و سو استفاده های انسانی در امان نیست. یک HODLer ارزهای خود را با استفاده از یک کیف پول سخت‌افزاری، بدون اعتماد به هر شخص دیگری، شخصا نگهداری می کند. HODLer همیشه کلیدهای خصوصی [1]خود را در جایی امن نگهداری می کند.

Wallet

قانون ۵: یک HODLer واقعی برای خرید محصولات از ارزهای خود استفاده می کند.

اگر شما تصمیم به فروش قسمتی از ارزهای خود دارید، به جای استفاده از صرافی ها یا واسطه هایی مثل ویزا کارت خریدارانی را پیدا کنید که بتوانند ارزهای شما را مستقیما دریافت کنند. شما با فروش  قسمتی از ارزهای خود به اکوسیستم HODLerها کمک می‌کنید. البته خیلی هم دست و دل باز نباشید، چون ممکن است متوجه شوید هیچ ارزی برایتان نمانده است!

قانون ۶: یک HODLer واقعی اخبار خوب را پخش می کند.

با دوستان و خانواده خود در مورد نقاط قوت ارزهای خود صحبت کنید، اما دیگران را مجبور نکنید تا ارزهای خود را بفروشند یا ارزهای شما را بخرند. ممکن است آنها اولیت‌های شما را نداشته باشند. سعی کنید به آنها آموزش دهید و به‌جای تحریک احساسات واقعیت‌ها را با آنها در میان بگذارید. آنها را به منابع خوب ارجاع دهید و تصمیم‌گیری را به خودشان بسپارید.

 

قانون ۷: یک HODLer واقعی وقتی قیمت ارز دیگری بالا رفت، احساس شکست نمی کند.

هنگامی که دیگر ارزها به سرعت در بازار افزایش قیمت می‌یابند، نباید ناراحت شوید. در برابر وسوسه سقوط ارزش ارز خود و بالا رفتن ارزش ارزهای دیگر مقاومت کنید. این وسوسه معمولا غلط است و سبب می‌شود که یک سرمایه بزرگ به سرمایه اندک تبدیل شود. اما در صورتی که مصمم به اینکار بودید، بهتر است ارزش سهام خود را با مدیریت ریسک همراه کنید.

Sharing is Caring

قانون ۸: یک HODLer واقعی   Full Node[2]خود را چک می کند.

برای اطمینان از اینکه ارز شما سالم باقی می ‌ماند و مورد قبول اکثریت واقع می شود، HODLer  در صورت امکان، باید Full Node خود را اجرا کند. حقیقت فقط در اعداد وجود دارد، و کارایی HODLer نیز همیشه به تعداد ارزهایش وابسته است. با مشارکت در جامعه، HODLer در کنترل کامل سرنوشت خود، بدون استبداد، سانسور و ظلم و ستم می تواند دخیل باشد.

ترجمه : حاتمی

منابع : wikiepedia و stormgain و holdermanifesto

 


[1] منظور از کلید خصوصی، رمزهای کیف پول های سخت افزاری می باشد.

[2] برنامه ای که تراکنش های معتبر را ارزیابی می کند.


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب