-
یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

قیمت اتریوم با شتاب می‌تازد؛ هدف بعدی ۳۵۰۰ دلار

قیمت اتریوم با شتاب می‌تازد؛ هدف بعدی ۳۵۰۰ دلار

اطلاعات قراردادهای آتی اتریوم نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای معتقدند قیمت ۳۵۰۰ دلار، مقصد بعدی اتر خواهد بود.

اطلاعات قراردادهای آتی اتریوم نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای معتقدند قیمت ۳۵۰۰ دلار، مقصد بعدی اتر خواهد بود.

با ثبت رکورد قیمت ۲۸۰۰ دلار اتریوم در تاریخ ۲۹ آوریل، قراردادهای باز آتی این ارز دیجیتال نیز رکوردشکنی کرد. ۸.۵ میلیارد دلار قرارداد باز گویای رشد ۵۲ درصدی در این زمینه است و فعالیت معاملاتی منسجمی را همراه با افزایش قیمت اتریوم نشان می‌دهد.

بعضی از تحلیلگران از اوراق مشتق اتر چشم‌پوشی کردند زیرا قراردادهای باز آتی CME اتر به ارزش ۳۵۵ میلیون نسبت به ۲.۴ میلیارد دلار قرارداد باز بیت کوین بسیار کم است. هرچند، از عرضه قراردادهای اتر تنها چند ماه می‌گذرد. صرافی‌های FTX و دریبیت (Deribit) احراز هویت کاملی را از مشتریان خود درخواست می‌کنند و این دو بازار مجموعا دارای ۲ میلیارد دلار قرارداد باز اتر هستند.

به عنوان مقایسه می‌توان گفت که قراردادهای باز آتی نقره در حال حاضر ۲۲.۶ میلیارد دلار است. این فلز گرانبها چندین دهه سابقه معاملاتی و ارزش بازار ۱.۴ تریلیون دلاری را در اختیار دارد. هرچند، یک تحلیل ساده از اعداد و ارقام نمی‌تواند مفید واقع شود.

قراردادهای آتی در حال رشد است اما اندیکاتور صعودی قیمت اتریوم را تضمین نمی‌کند

به منظور ارزیابی صعودی بودن یک بازار، چندین معیار بازار اوراق مشتقه را باید مورد بررسی قرار داد. این معیارها اختلاف قیمت بین قراردادهای آتی و قیمت نقدی را می‌سنجند.

سود سالانه قراردادهای آتی اتریوم در اواسط ماه آپریل به رقم چشمگیر ۴۵ درصد رسیده بود. اگرچه فوموی معامله‌گران نقش مهمی در این موضوع ایفا کرده است، اما با این وجود نشانگر خوش‌بینی بسیار زیاد به این ارز دیجیتال است. اگرچه معامله‌گران حرفه‌ای اغلب از قراردادهای آتی ماهانه استفاده می‌کنند، اما قراردادهای دائمی به ابزار رایجی برای خرده سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

کاهش سرمایه خرده سرمایه‌گذاران

قراردادهای دائمی که به تبادل‌های معکوس نیز شناخته می‌شوند که دارای فاندینگ ریتی (Funding Rate) هستند معمولا هر ۸ ساعت اعمال می‌شود. این کارمزد با افزایش لوریج خریدهای استقراضی بیشتر می‌شود. هنگامی که جنون خرید رخ می‌دهد، این کارمزد می‌تواند تا ۵.۵ درصد در هفته نیز افزایش یابد.

رشد قیمت اتریوم چندین دلیل نظیر پیشروی به سمت بلاک چین سریع‌تر و ارزانتر اتریوم ۲.۰ و هم‌چنین خوش‌بینی نسبت به کاهش کارمزد گس طی به‌روزرسانی ماه جولای داشته است.

این نکته قابل ذکر است که احساس مثبت و خوش‌بینی در تمام بازارهای مالی وجود دارد.

شاخص میانگین صنعتی داو جونز برای اولین بار در ماه آوریل به بالاتر از ۳۴,۰۰۰ رسید. این موضوع گویای اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار بورس آمریکا است. بازار ارزهای دیجیتال نیز پس از ریزش اواسط ماه آوریل، نشانه‌های خوبی را نشان می‌دهد. قیمت BNB طی یک ماه گذشته ۸۷ درصد افزایش یافته و به ۶۳۰ دلار رسیده است. قیمت دوج کوین نیز در این بازه زمانی بیش از ۴ برابر شده است. توکن نظارتی UNI نیز از علاقه کاربران به دیفای بهره می‌برد.

از طرف دیگر، بیت کوین عملکرد ضعیف‌تری داشته است. این موضوع نشان می‌دهد که بازار ارزهای دیجیتال دیگر صرفا متکی به بیت کوین نیست. قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۴ آوریل به رکورد قیمت بالاتر از ۶۳۰۰۰ دلار رسید اما طی ده روز به کمتر از ۵۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد و سپس توانست طی هفته گذشته ۱۵ درصد بازیابی شود.

توسعه‌دهندگان چندین آزمایشگاه نرم‌افزاری اتریوم به عنوان بخشی از پروژه مقیاس‌پذیری جهانی اتریوم هکاتون (Hackathon) به اسم رایونیسم (Rayonism)، امروز شبکه‌ آزمایشی ترکیب اتریوم ۱.۰ و اتریوم ۲.۰ را عرضه کردند. این شبکه آزمایشی به اسم استکلو (Steklo) در صدد بررسی روش‌های جدید اجرا و انجام تراکنش‌ها است.

اگرچه هدف اولیه توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم، افزودن به‌روزرسانی‌های مختلف به اتریوم ۲.۰ بوده است، اما رویکرد رایونیسم به ترکیب دو سیستم مختلف می‌‌پردازد که به شرح زیر است:

تراکنش‌ها در شبکه فعلی رخ می‌دهد، در حالی که اجماع و نهایی شدن آنها در اتریوم ۲.۰ انجام می‌شود.

اما توسعه‌دهندگان به منظور آزمایش این مفهوم ابتدا نیاز به یک شبکه آزمایشی دارند، و در اینجاست که استکلو وارد می‌شود. این اقدام شامل همکاری ۳ کلاینت گث (Geth)، بسو (Besu) و ندرمایند (Nethermind) است. اما به مشارکت کلاینت‌های اتریوم ۲.۰ تکو (Teku)، پریسم (Prysm)، لایت‌هوس (Lighthouse) و نیمبوس (Nimbus) نیاز دارد.

ساجده زوارهی (Sajida Zouarhi) مدیر ارشد کلاینت بسو در این خصوص گفته است که این اقدام، بخشی از فرایند ایجاد شبکه‌ای بهتر است. وی گفت:

ما امیدواریم که با رایونیسم بیاموزیم که چطور اتریوم را مقیاس‌پذیرتر کنیم. بنابراین در حال آزمایش ترکیب شبکه‌های آزمایشی اتریوم ۱.۰ و اتریوم ۲.۰ هستیم. استکلو یک شبکه آزمایشی کوتاه‌مدت خواهد بود و قرار نیست بیشتر از یک روز به فعالیت خود ادامه دهد.

دیدریک لوراکر (Diederik Loerakker) محقق بنیاد اتریوم گفته است:

هفته آینده، شبکه آزمایشی بلندمدت‌تر ارائه می‌شود.

زوارهی خاطرنشان کرده است:

باید مدت بیشتری برای عرضه شبکه سریع‌تر و ایمن‌تر اتریوم ۲.۰ صبر کنید. استکلو فقط گام اول در مسیر دستیابی به اتریوم ۲.۰ است.

 

منبع:cointelegraph

مترجم:صفایی


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب