-
پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

مدیرعامل PayPal معتقد است بیت کوین سلاح اقتصادی چین در برابر آمریکاست

مدیرعامل PayPal معتقد است بیت کوین سلاح اقتصادی چین در برابر آمریکاست

بنا به گفته ی پیتر تیل، مدیر عامل PayPal، بیت کوین می تواند به عنوان سلاح اقتصادی چین برای تضعیف قدرت دلار آمریکا استفاده شود؛ اما این تنها تضعیف کننده ی دلار نیست، بلکه سایر ارزهای دیگر مانند یورو نیز می باشند.

پیتر تیل، مدیر عامل PayPal، از طرفداران بیت کوین است اما به ماین کردن و استفاده از آن علاقه ی چندانی ندارد.

در یک کنفرانس مجازی که توسط بنیاد ریچارد نیکسون ترتیب داده شد، پیتر تیل توضیح داد که بیت کوین می تواند توسط چین به عنوان سلاحی در جنگ اقتصادی علیه ایالات متحده مورد استفاده قرار گیرد و از ویژگی های آن برای خنثی کردن قدرت دلار استفاده کند.

«من که به نوعی به صورت افراطی و حداکثری طرفدار ارزهای دیجیتال و بیت کوین هستم، معتقدم در این مرحله باید بیت کوین را به عنوان بخشی از سلاح اقتصادی چینی علیه ایالات متحده تصور کرد.»

جهان در برابر اقتصاد آمریکا

پیتر تیل توضیح داد که بیت کوین ایده ارزهای فیات را تهدید می کند اما به خصوص برای دلار آمریکا خطرناک است و از استراتژیست های ایالات متحده خواست هنگام بررسی فضای ژئوپلیتیک بین المللی، تحولات مربوط به بیت کوین را جدی تر بگیرند.

با این حال، هودلرهای بیت کوین تنها کسانی نیستند که از این که اسلحه حزب کمونیست چین خوانده می شوند، توهین نشده است. به گفته ی مدیرعامل PayPal، وجود یورو به عنوان سلاح چینی برای از بین بردن قدرت ایالات متحده برای کنترل برخی از جنبه های مهم اقتصاد جهان است:

«چینی ها تمایلی ندارند، ایالات متحده این ذخیره ی را داشته باشد، زیرا این موضوع اهرم فشار زیادی در مواردی مانند زنجیره تامین نفت و مواردی از این دست می دهد. آنها نمی خواهند Renminbi به یک ذخیره ی ارزی تبدیل شود زیرا در این صورت شما باید حساب سرمایه خود را باز کنید و همه کارهایی را انجام دهید که آن ها واقعاً نمی خواهند انجام دهند. فکر می کنم یورو هم تا حدی یک سلاح چینی در برابر دلار است.»

پیتر تیل در مورد DECP، ارز دیجیتالی که چین در حال توسعه ی آن است، معتقد است که نمی توان آن را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه کرد و آن را «یک دستگاه وابسته به حکومت دیکتاتوری» نامید.

مسابقه ی تکنولوژی جهانی طبق گفته ی مدیر عامل شرکت پی پال

سخنان میهن پرستانه ی تیل به هنگام حمله به چین چندان مطابق به نظر نمی رسد. چندین کشور در حال توسعه ارزهای دیجیتالی خود هستند. حتی ایالات متحده ی آمریکا نیز در حال توسعه ی ایده ایجاد دلار دیجیتال با ویژگی های بسیار مشابه پول چینی است.

مدیر عامل PayPal نگران پتانسیل چین برای نوآوری و خلاقیت نیست بلکه بیشتر از قدرت آن ها برای کپی کردن موارد نگران است. وی در پاسخ به مایکل پمپئو توضیح داد که چین در زمینه فناوری بلاکچین پیشرفت زیادی نکرده است. به هرحال اگر چین از نظر فناوری به موقعیت برابری با ایالات متحده برسد، آمریکا برتری خود را به عنوان یک سلطه گر ژئوپلیتیک جهانی از دست می دهد.

تیل از این که سیلیکون ولی، چین را به عنوان یک رقیب نمی دید، ابراز تأسف کرد. وی از اپل به عنوان شرکتی که یک مشکل ساختاری واقعی برای «هم افزایی با چین»، یاد کرد. علاوه براین او تایل، گوگل و فیس بوک را نیز ذکر کرد، و خاطر نشان کرد که آن ها با رقیب چینی، دوست هستند.

Paypal در روند صعودی اخیر قیمت بیت کوین و افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال نقشی اساسی دارد.

Bitcoin price before and after Paypal supported it. Image: Tradingview

همانطور که توسط Cryptopotato گزارش شده است، PayPal اخیراً سرویس خرید، ذخیره و پرداخت با دیجیتال را برای مشتریان آمریکایی فعال کرده است، و بنا دارد که در اواخر سال پشتیبانی آن ها را برای کشورهای دیگر راه اندازی کند.

امیدوارم این افزایش چشمگیر در پذیرش بیت کوین توسط نهادهای نظارتی به عنوان پشتیبانی از برنامه های ارزهای دیجیتال چینی در سال های آینده دیده نشود.

 

منبع: Cryptopotato

مترجم: حاتمی


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب