z چگونه می توان سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین و دیگر رمز ارزها ایجاد کرد؟ | بیتی‌بن
-
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹

چگونه می توان سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین و دیگر رمز ارزها ایجاد کرد؟

چگونه می توان سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین و دیگر رمز ارزها ایجاد کرد؟

طی یک دهه ی گذشته، بیت کوین و ارزهای دیجیتال، بازگشت سود بیشتری نسبت به اکثر سهام موجود در بازار بورس و هم‌چنین طلا و سایر کالاها به همراه داشته اند.در این مقاله به نحوه سرمایه گذاری و ایجاد سبد در خرید ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت

چگونه می توان سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین  و دیگر رمز ارزها ایجاد کرد؟

طی یک دهه ی گذشته، بیت کوین و ارزهای دیجیتال، بازگشت سود بیشتری نسبت به اکثر سهام موجود در بازار بورس و هم‌چنین طلا و سایر کالاها به همراه داشته اند.

اولین صرافی بیت کوین کار خود را در سال ۲۰۱۱ شروع کرد. هرچند تا سال ۲۰۱۷ طول کشید تا بیت کوین بتواند توجه جهان را به خود جلب کند. در ژانویه ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین تقریبا ۱۰۰۰ دلار بود و تا ماه دسامبر تا رکورد ۲۰,۰۰۰ دلار افزایش یافت. افزایش قیمت ۲۰ برابری در کمتر از یک سال!

اگرچه هجوم مردم به خرید این طلای دیجیتال[1] جدید باعث تعجب کل جهان شد، اما بسیاری از دارندگان بیت کوین حتی یک ساتوشی از دارایی خود را نفروختند. چرا؟ چون به بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت باور داشتند.

این مطلب با هدف نشان دادن چگونگی پیاده سازی سرمایه گذاری بلند مدت برای رمز ارزهای معتبر نوشته شده است.

همانطور که از اسم سرمایه ‌گذاری بلندمدت مشخص است، به معنای چشم‌ انداز سرمایه ‌گذاری بلندمدت است. هرکس عبارت « بلندمدت » را به شیوه‌ای متفاوت تعریف می‌کند. در بازار بورس، بلندمدت به معنای چیزی است که سال‌ها باقی بماند.

هرچند، با توجه به این نکته که بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات زیاد و سریعی مواجه است، می‌توان عبارت بلند مدت را به چند ماه یا یک سال کاهش داد. با نگاه به بازار بورس میتوان متوجه شد که وارن بافت یکی از طرفداران سرمایه‌گذاری بلندمدت است. چرا که این روش سرمایه‌گذاری، مزایای بسیار زیادی را دارد.

مزایای سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

داده های قبلی

داده های آماری گذشته خبر از رشد اقتصاد می دهند. از آنجایی که اقتصاد به مرور رشد می‌کند، بازارهای مختلف معمولا در بلندمدت روندی صعودی دارند. با نگاهی به S&P 500 طبق گزارش Investopedia ، از سال ۱۹۲۶ تا ۲۰۱۸ ، متوسط ​​سود سالانه ۱۰-۱۱٪  بوده است.

این در حالیست که ارزهای دیجیتال شرایط متفاوتی دارند. با این حال، ثابت شده است نگه داری رمز ارزها یا اصطلاحا هودل کردن حتی در اولین دهه بازار ارزهای دیجیتال نیز یکی از بهترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است.

کارمزد کم معاملات

اگر برای سرمایه گذاری رویکرد تجاری فعال داشته باشید، انتظار می‌رود که کارمزد تراکنش‌ها باعث کاهش سود شما شوند، مخصوصا هنگامی که معاملات را با سرمایه ی قرضی انجام دهید.

با وجود یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت، تنها کاری که باید انجام دهید نگه داری رمزارز هاست. فارغ از کارمزد تراکنش‌ های اولیه، دیگر کارمزدی پرداخت نمی کنید.

این بازار زمانبندی ندارد

حضور در این بازار ممکن است باعث شود روزهایی را از دست دهید که ممکن است سود چشمگیری طی این روزها به دست آید. از دست دادن بهترین روز بیت کوین در سال ۲۰۱۹ که ۲۶ اکتبر یا همان پامپ چینی، به معنای از دست دادن سود ۴۲ درصدی بود.

با وجود استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت دیگر نگران وضعیت معاملاتی خود نباشید. این نکته را به خاطر داشته باشید که به منظور کاهش نوسان، توصیه می‌شود که سرمایه گذاری بلند مدت خود را یکباره تهیه نکنید، بلکه از روشDCA[2]  پیروی کنید.

اولویت با امنیت ارزهای دیجیتال

اگر تاجر فعالی در این زمینه نیستید، نیازی به حفظ سرمایه ارز دیجیتال خود در صرافی‌ ها ندارید، بلکه بهتر است آن ها را در کیف پول‌های سخت افزاری ایمن ذخیره کنید. همانطور که می‌دانید، صرافی‌ها اهداف ارزشمندی برای هکرها هستند و تقریبا تمام صرافی‌های برتر شاهد از دست دادن سرمایه خود بوده‌اند.

معیارهای ارزیابی ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت

https://www.blockchainafrica.io/wp-content/uploads/2019/10/business-3194671__480.jpg

حال که به بیان مزایای استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت پرداخته‌ایم، باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهیم که کدام یک از ارزهای دیجیتال را می‌خواهیم در سرمایه گذاری بلندمدت خود قرار دهیم و یا چگونه این سرمایه گذاری بلند مدت را ایجاد کنیم.

قبل از بررسی این موضوع، به بیان چند شاخص می‌پردازیم که می‌توان از آنها برای سنجش و ارزیابی پتانسیل ارز دیجیتال مدنظر برای سرمایه‌ گذاری بلند مدت استفاده کنیم. شاخص های زیر صرفا چند مورد از معیارهای مفید هستند.

ارزش بازار

سرمایه یا سهم بازار را می‌توان به عنوان سهم ارزش بازار یک ارز دیجیتال از کل بازار تعریف کرد.

سهم زیاد از بازار معمولا بیانگر تسلط بر بازار است. به عنوان مثال، سهم بازار بیت کوین در حال حاضر ۶۲.۳٪ کل ارزش بازار  ارزهای دیجیتال است. می‌توان از این موضوع به عنوان شاخصی برای تعیین عملکرد بلندمدت ارز دیجیتال استفاده کرد.

پروژه‌هایی با ارزش بازار اندک و چند ده میلیون دلاری به راحتی قابل نفوذ هستند. هرچند این پروژه‌های نیز پتانسیل رشد دارند.

کاربرد

هنگام تعیین و شناسایی ارزهای دیجیتال که می‌توانند سال‌ها به فعالیت خود ادامه دهند، باید پرسید که آیا این ارز دیجیتال مفید است و پروژه مورد نظر کاربر دارد یا خیر؟

برای مثال می‌توان به اتریوم اشاره کرد که دومین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار است. ارزش کاربردی اتریوم ناشی از عملکرد آن است که به توسعه ‌دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه‌ های غیرمتمرکز بر بستر این بلاک چین ایجاد کنند.

مثال دیگر بایننس کوین (BNB) است. یک توکن چندمنظوره از جانب بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال از لحاظ حجم معاملات است. از این توکن برای پرداخت کارمزدهای بایننس و هم‌چنین شرکت در IEO[3]  های بایننس استفاده می‌شود.

حجم روزانه معاملات و تراکنش ها

برای تعیین سودمندی و کاربردی بودن یک ارز دیجیتال می‌توان به بررسی تعداد تراکنش‌های روزانه و هم‌چنین حجم معاملات آن پرداخت. البته لازم است حتما تراکنش ‌های واقعی و تراکنش‌های اسپم را شناخت و بین آنها تفاوت قائل شد.

در خصوص اتریوم می‌توان گفت که میانگین تعداد تراکنش‌های روزانه تقریبا ۸۰۰,۰۰۰ تراکنش است. بسیاری از این تراکنش‌ها متعلق به توکن‌های ERC-20 هستند. این موضوع ثابت می‌کند که شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توسعه مستمر

توسعه مستمر یکی از نکات مهم و حیاتی یک ارز دیجیتال است. اگر فناوری موجود در ارز دیجیتال مورد نظر مناسب با اهداف آن نباشد، احتمالا در بلندمدت شاهد شکست این ارز دیجیتال خواهیم بود. فارغ از چندین سافت فورک و هاردفورک اتریوم در سال ۲۰۱۹، این شبکه در آستانه انتقال به گواه اثبات سهام و پیاده‌سازی و اجرای اتریوم ۲.۰ است.

این توسعه مثبت، احتمال پذیرش گسترده اتریوم را افزایش می‌دهد و آن را به یک کاندیدای مناسب برای حضور در سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل می‌کند.

اخبار و احسایات بازار

اخبار مربوط به پروژه‌های مورد نظر می‌توانند بر عملکرد قیمت آن توکن تاثیرگذار باشد، به ویژه هنگامی که توکن مورد نظر دارای ارزش کمی در بازار باشد.

پروژه‌هایی وجود دارند که به دلیل بازاریابی بهتر خود، مورد پسند رسانه‌های مختلف قرار می‌گیرند، در حالی که سایر پروژه‌ها مورد توجه رسانه ‌ها نیستند. برای مثال، بودجه بازاریابی ترون (TRON) احتمالا بیشتر از مونرو (XMR) است.

به دلایل فوق، به‌روز بودن و پیگیری اخبار ارزهای دیجیتال که مرتبط با پروژه مدنظر شما هستند و هم‌چنین رصد و پیگیری احساسات بازار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. هم‌چنین توصیه می‌شود در وبسایت پروژه ثبت نام کنید تا اخبار و به‌روزرسانی‌های مرتبط با توسعه پروژه را دریافت کنید.

این موارد صرفا چند شاخص بودند که می‌توانید از آنها برای تعیین ماندگاری بلندمدت یک ارز دیجیتال استفاده کنید. با توجه به توضیحات ارائه شده، اکنون می‌توانیم به فرایند ایجاد سرمایه گذاری بلند مدت و مخصوصا این نکته که هر ارز دیجیتال چند درصد از سرمایه گذاری بلند مدت را باید تشکیل دهد، بپردازیم.

سرمایه گذاری بلند مدت: ریسک پذیری

https://www.fundsfocus.com.au/images/step.jpg

سروکار داشتن با یک ارز دیجیتال خاص، به اشتیاق و ریسک‌پذیری خودتان بستگی دارد.

برای مثال، اگر در بازارهای جهانی، ریسک‌پذیری شما خنثی باشد، ریسک سرمایه ‌گذاری بلند مدت برای افراد جوان شامل ۵۰ درصد سهام بازار بورس و ۵۰ درصد اوراق قرضه خواهد بود.

بازار بورس ریسکی‌تر از اوراق قرضه می باشد، اما سود بیشتری نیز ارائه می‌دهد. در مقابل، اوراق قرضه دارایی ‌های امن‌تری نسبت به سهام هستند، اما سود کمتری ارائه می‌دهند. ترکیب این دو، سرمایه گذاری بلند مدت متوازن ‌تری برای افراد معمولی ایجاد می‌کند.

اگر این شرایط در عرصه ارزهای دیجیتال اعمال کنیم، می‌توان شرایط یکسانی بین بازارهای سنتی و بازار ارزهای دیجیتال قائل شد.

شاید اینطور در نظر گرفته شود که سرمایه‌گذاری در بیت کوین ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در آلتکوین‌هایی با ارزش بازار متوسط داشته باشد. بدین ترتیب، می‌توانیم سطح ریسک‌پذیری خود را مشخص کنیم.

برای مثال، یک سرمایه گذاری بلند مدت پرریسک می‌تواند شامل ۸۰ درصد ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کم و متوسط و ۲۰ درصد بیت کوین باشد و یک سرمایه گذاری بلند مدت کم ریسک شامل ۹۰ درصد بیت کوین و ۱۰ درصد آلتکوین‌هایی با ارزش بازار متوسط است.

در نتیجه می‌توان گفت که باید میزان ریسک‌پذیری خود را مشخص کنید.

قبل از ادامه موضوع، باید به این نکته اشاره کنیم که در این مقاله فرض می‌کنیم بازار ارزهای دیجیتال به مرور زمان رشد خواهد کرد. بنابراین، سرمایه گذاری بلند مدت ارز دیجیتال بر حسب بیت کوین سنجیده می‌شود، نه دلار.

علاوه بر موارد فوق و توجه به چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال، هنگامی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال در سطح بالایی از قیمت قرار دارند، فروش آنها همواره اقدامی عاقلانه است.

به غیر از بیت کوین، اکثر آلتکوین‌ها با بالاترین سطح قیمت خود فاصله بسیار زیادی دارند. اکثر آلتکوین‌ها به تدریج ارزش خود را نسبت به بیت کوین از دست دادند. پس از ترکیدن حباب سال ۲۰۱۷، تعداد معدودی از آلتکوین‌ها توانستند به رکورد قیمت خود دست یابند.

نکته آخر این است که هنگام ایجاد سرمایه گذاری بلند مدت، بهتر است طیف متنوعی از ارزهای دیجیتال را انتخاب کنیم. هرچند باید کنترل آنها را نیز در اختیار داشته باشیم. توصیه می‌شود که کوین‌های بسیار زیادی را وارد سرمایه گذاری بلند مدت نکنیم و به چند کوین موردنظر خود معطوف شویم.

آیا این روش بهترین روش سرمایه ی گذاری بلند مدت ارزهای دیجیتال است؟

پورتفولیوی کاربران به دلیل عواملی نظیر ریسک‌پذیری بدون شک متفاوت خواهد بود. پورتفولیوی ما با استفاده از طرح زیر مدل‌سازی شده است. این طرح توسطCrypto Cobain  معامله‌کننده معروف ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

Recently had a 1000% return, need to balance portfolio for first time, shill me some coins to fit with the sections of the pyramid. Currently 40% btc, 30% ark, 5% xvg, 10% eth, 15% hush. - Imgur

در ادامه دو روش سرمایه گذاری بلند مدت را پیشنهاد می‌دهیم که از ارزهای دیجیتال مشابهی ایجاد شده‌اند. نکته ‌ای که آنها را نسبت به یکدیگر متمایز می‌کند، سطح ریسک آنها است.

سرمایه گذاری بلند مدت ارزهای دیجیتال، پیشنهاد اول: کم ریسک

 • بیت کوین ۸۰٪
 • اتریوم ۷٪
 • تزوس ۶٪
 • مونرو یا زدکش ۴٪
 • بیت کوین کش ۳٪

سرمایه گذاری بلند مدت ارزهای دیجیتال، پیشنهاد اول: پر ریسک

 • بیت کوین ۵۰٪
 • اتریوم ۲۰٪
 • تزوس ۱۵٪
 • مونرو یا زدکش ۱۰٪
 • بیت کوین کش ۵٪

راندمان

https://cryptopotato.com/wp-content/uploads/2017/11/portfolio_ROI_May2020-min-2.jpg

همانطور که اشاره شد، تجربه نشان داده است که به غیر از آلتکوین‌های خاص، بازگشت سود بیت کوین عملکرد بسیار بهتری نسبت به اکثر آلتکوین‌ها دارد. به همین دلیل، روش سرمایه گذاری بلند مدت اول پیشنهاد می‌شود زیرا ۸۰ درصد آن را بیت کوین تشکیل می‌دهد.

هم‌چنین باید این نکته را به خاطر داشته که طی ۱۲ ماه گذشته، آلتکوین‌ها شرایط بسیار وخیمی داشته ‌اند. طی این مدت هیچ « فصل آلتکوین » وجود نداشته است و فقط دو آلتکوین مهم و برتر به اسم تزوس و بایننس کوین به بالاترین سطح قیمت تاریخ خود دست یافته‌ اند.

بیت کوین

هنگامی درباره ارزهای دیجیتال صحبت می شود، در واقع درباره بیت کوین صحبت می شود. بیت کوین بهترین دارایی نسبت به آلتکوین‌ها و پادشاه ارزهای دیجیتال است.

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز، توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ خلق شده است. بیت کوین طوری طراحی شده است تا عملکردی دقیقا مشابه با ارز فیزیکی داشته باشد و به انتقال ارزش بپردازد. هرچه از عمر بیت کوین می‌گذرد، پذیرش و محبوبیت آن نیز افزایش می‌یابد.

بیت کوین دروازه ‌ای به دنیای ارزهای دیجیتال است. بسیاری از تازه واردها قبل از خرید آلتکوین‌ها، به خرید بیت کوین می‌پردازند.

اتریوم

دومین ارز دیجیتال با ارزش در بازار است. اتریوم با بیت کوین فرق دارد و تنها هدف آن، واسطه‌ای برای انتقال و تبادل ارزش نیست. در عوض، اتریوم به توسعه ‌دهندگان امکان می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند به ایجاد برنامه ‌های غیرمتمرکز بپردازند.

به ارز معامله شده در پروژه اتریوم، اتر گفته می‌شود و مخفف آن به صورت ETH است. طی دوران حباب ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷، قراردادهای هوشمند اتریوم برای جذب سرمایه پروژه‌های جدید، استفاده میشد. به این فرایند، عرضه اولیه کوین یا ICO گفته می‌شود.

تزوس

تزوس یکی از نوید بخش‌ ترین پروژه‌هایی است که در سال ۲۰۱۷ و پس از یک ICO رکوردشکن با ۲۳۲ میلیون دلار جذب سرمایه به وجود آمد. تزوس یک شبکه بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام است که توسط مدل دموکراسی نقدینگی اداره می‌شود.

ارز دیجیتال اصلی پروژه تزوس،  XTZ است و در حال حاضر، نوزدهمین ارز دیجیتال برتر بازار است. بسیاری از صرافی‌ها نظیر بایننس و کوین‌بیس، استیکینگ تزوس را به کاربران خود ارائه می‌دهند و به آنها امکان می‌دهند تا با استیکینگ مقدار مشخصی   XTZ به عنوان وثیقه به کسب سود منفعل بپردازند.

مونرو

مونرو همانند بیت کوین، تبادل ارزش و سرمایه را امکان‌پذیر می‌سازد. هرچند، مونرو از این نظر با بیت کوین تفاوت دارد که معطوف به ارائه حریم خصوصی پیشرفته به کسانی است که از بلاک چین مونرو بهره برده و از مکانیزم ‌های آدرس‌های مخفی و پنهان استفاده می‌کنند.

ناشناس بودن در عرصه‌ای که آدرس‌های بیت کوین را می‌توان رصد و پیگیری کرد از اهمیت روزافزونی برخوردار است. با ورود قوانین جدید به عرصه ارزهای دیجیتال، تعداد افرادی که به سمت کوین‌های حریم خصوصی نظیر مونرو، زدکش و دش جذب می‌شوند، در حال افزایش است.

زدکش

زدکش همانند مونرو یک کوین حریم خصوصی است که محافظت از ناشناس بودن کاربر در تراکنش‌ها را تضمین می کند.

زدکش هدف خود را با استفاده از ساختار گواه اثبات دانش صفر خود به اسم zk-snarks محقق می‌سازد. این ساختار به کاربران امکان می‌دهد تا بدون افشای هویت خود به تبادل اطلاعات بپردازند.

بیت کوین کش

بیت کوین کش در سال ۲۰۱۷ و به عنوان فورکی از بیت کوین به وجود آمد و ویژگی‌های کم و بیش مشابه بیت کوین دارد، به طوری که هردوی این ارزهای دیجیتال، ابزارهای پرداخت هستند.

بیت کوین کش و بیت کوین در حال رقابت برای کسب عنوان بیت کوین واقعی هستند. هرچند، بیت کوین کش اصلا رقیب واقعی بیت کوین به حساب نمی‌آید. با این حال، سال گذشته فورک دیگری در بیت کوین کش انجام شد و این ارز دیجیتال را به بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV تقسیم کرد. این موضوع، شاهد دیگری بر این مدعا است که مشکلات بیت کوین کش بسیار زیاد هستند و اقدامات زیادی برای برطرف شدن آنها لازم است.

علیرغم موارد فوق، لازم است هر سرمایه گذاری بلند مدتی باید مقداری بیت کوین کش داشته باشد. یادآوری می‌کنیم که بیت کوین کش به بالاترین ارزش خود نسبت به بیت کوین رسید که طی آن، هر بیت کوین کش ۰.۵ بیت کوین ارزش داشت.

نتیجه گیری

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شگفت‌انگیز است، اما باید اطمینان حاصل کرد که این سرمایه گذاری بلند مدت، ایمن است. اخبار بسیار زیادی درباره سرقت ارزهای دیجیتال به دلیل عدم امنیت مناسب وجود دارد.

اکنون زمان بسیار هیجان‌انگیزی برای سرمایه‌گذاری در عرصه ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال، کلاس دارایی جدیدی است که در حال حاضر سود بیشتری نسبت به بازارهای سنتی ارائه می‌دهد.

هرچند داشتن یک استراتژی مناسب بسیار مهم و ضروری است. نداشتن برنامه سرمایه‌گذاری مناسب می‌تواند منجر به ضررهای جدی شود. رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت صرفا یکی از استراتژی‌ هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. هم‌ چنین می‌توانید رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت را طبق شرایط مطلوب نوع معاملات خود تغییر دهید. مهمترین نکته، داشتن برنامه برای هر شرایطی است که ممکن است رخ دهد.

شما هم میتونین نظراتتون در خصوص سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال را با دوستانتون به اشتراک قرار بدین.

ترجمه : حاتمی

منبع: CryptoPotato

 


[1] از بیت کوین با عنوان طلای دیجیتال یاد می شود.

[2] روش سرمایه گذاری در بیت کوین با توجه به میانگین قیمت دلاری بیت کوین

[3] عرضه اولیه کوین در صرافی


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب