z ۴ عامل مهم در بازار نزولی بیت کوین | بیتی‌بن
-
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹

۴ عامل مهم در بازار نزولی بیت کوین

۴ عامل مهم در بازار نزولی بیت کوین

چهار عامل نزولی می توانند قیمت ها را در ماه های آینده تحت تأثیر قرار دهند.

بیت کوین در سال ۲۰۲۱ افزایش قیمت چشمگیری را تجربه کرده است و از قیمت نهایی سال گذشته در ۲۹۱۲۲ دلار، دو برابر شده و به بالاترین قیمت فعلی خود در ۵۸۳۳۲ دلار رسیده است. یکی از مهمترین عوامل این افزایش قیمت، افزایش مؤسسات در سرمایه گذاری در این حوزه بوده است. از جمله ی آن ها می توان به تسلا اشاره کرد که به عنوان بخشی از سیاست سرمایه گذاری جدید خود، بیش از ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین (BTC, -14.36%) خریداری کرده است. ظهور اخیر دو صندوق قابل معامله با بیت کوین (ETF) نیز باعث افزایش قابل توجه احساسات بازار شد، زیرا سرمایه گذاران بیشتری قادر به دسترسی به ارزهای دیجیتال هستند.

در حالی که این اصول برای چشم انداز بلند مدت بیت کوین بسیار امیدوار کننده است، اما تعدادی از شاخص ها احتمالاً مانعی در ادامه ی روند صعودی فعلی خواهند بود. این بدان معنا نیست که قیمت لزوماً نزولی خواهد بود، اما این شاخص ها خبر از نشانه های فروکش کردن بازار نزولی می دهند.

۱-کاهش حجم معاملات بیت کوین

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2021/02/btbt-775x417.png

در نمودار هفتگی قیمت بیت کوین در صرافی Coinbase، می توان مشاهده کرد که حجم معاملات از زمان رسیدن قیمت به ۴۲۰۰۰ دلار در ۴ ژانویه کاهش یافته است، حتی با این که قیمت بیت کوین ۱۶۰۰۰ دلار افزایش یافته است. این اختلاف بین حجم معاملات و قیمت به عنوان واگرایی در حجم معاملات شناخته می شود و معمولاً نشان می دهد که ورود سرمایه ی تازه به بازار و خرید رو به کاهش است.

واگرایی در حجم معاملات گاهی به این معنی است که گاوها قبل از خرید بیت کوین بیشتر به HODLer ها نگاه می کنند یا منتظر اطمینان بیشتری در بازار هستند. در این موارد، قیمت ها معمولا ثابت می شود و نوسانات کاهش می یابد.

۲- واگرایی RSI

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2021/02/rsidiv-min-775x450.png

حجم معاملات تنها شاخصی نیست که هم اکنون واگرایی زیادی در نمودار معاملات بیت کوین نشان می دهد. علاوه بر این در شاخص قدرت نسبی هفتگی (RSI) یک انحراف محسوس وجود دارد. یک شاخص حرکت پیشرو که با محاسبه میانگین سود و زیان ۱۴ روزه، چه زمانی در حالت اشباع یک دارایی (احتمال سقوط قیمت) و چه زمانی در حالت اشباع فروش (احتمال افزایش قیمت) وجود دارد. خط این شاخص از صفر تا صد در حال نوسان است. به عنوان یک قاعده کلی، اگر میزان شاخص RSI بیش از ۷۰ باشد، دارایی در شرایط اشباع خرید و اگر کمتر از ۳۰ باشد در شرایط اشباع فروش قرار دارد.

در حال حاضر، خط این شاخص در عدد ۷۳ نمودار هفتگی قرار دارد، که نشان می دهد در شرایط اشباع خرید قرار دارد و به همین دلیل اصلاح قیمت رخ داده است. در حالی که واگرایی RSI معمولاً از واگرایی حجم معاملات برای برجسته کردن روندهای احتمالی، قابل اطمینان تر هستند؛ اما گاهی اوقات نیز اشتباه است، به ویژه در بازارهای طمع محور که سرمایه گذاران وارد تحت تأثیر هیجانات بازار وارد خرید می شوند.

۳- شکاف ۲۷۴۰ دلاری بیت کوین در CME

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2021/02/gapp-min-775x417.png

شکاف بیت کوین CME قراردادهایی است که در نمودار معاملات آتی بیت کوین CME ظاهر می شود. هر زمان که بازار سنتی بسته می شود و در دوره های پر نوسان در بازار ارزهای دیجیتال مجدداً آغاز می شود. این اتفاق به این دلیل می افتد که بازار ارزهای دیجیتال شبانه روزی باز هستند در حالی که بازار سهام ایالات متحده در آخر هفته بسته می شود و در ساعت ۴ بعد از ظهر روز جمعه معاملات خود را متوقف می کند.

قیمت های نمودار آتی بیت کوین CME در ساعات بسته بودن ثابت می مانند، بنابراین اگر قیمت بیت کوین هنگام بسته شدن CME ۵۰ هزار دلار باشد، تا زمان بازگشایی مجدد CME در این قیمت باقی می ماند. با این حال، از آنجا که قراردادهای آتی بیت کوین، قیمت بیت کوین را در صرافی ارزهای دیجیتال معامله می شود، به طور مداوم رصد می کنند، با بازگشایی CME قیمت با بازار ارزهای دیجیتال مطابقت پیدا می کند. اگر قیمت در آخر هفته تغییرات اساسی داشته باشد، شکاف های زیادی در نمودار CME ایجاد می کند.

در تاریخ ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۰، بورس اوراق بهادار ایالات متحده برای کریسمس تعطیل شد و دوشنبه ی بعد در تاریخ ۲۸ دسامبر بازگشایی شد. در آن دوره، قیمت بیت کوین از ۲۳۷۹۵ دلار به ۲۶۳۵۳ دلار افزایش یافت و باعث ایجاد شکاف ۲۷۴۰ دلاری در نمودارهای آتی بیت کوین CME شد. تاکنون این شکاف پر نشده است.

چرا این شکاف ها انقدر مهم است؟ شکاف های CME، بدون دلیل اثبات شده، مانند عملکرد آهن ربا عمل می کنند و از نظر آماری تمایل زیادی به پر کردن دارند. به این معنی که قیمت بازار معمولاً به قیمت اصلی خود باز می گردد که در این حالت ۲۳۷۹۵ دلار خواهد بود. تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که شکاف CME بیش از ۹۵٪ مواقع پر می شود.

گرچه این موضوع بیانگر این است که قیمت ها می توانند به پایین ۲۰هزار دلار کاهش پیدا کند، اما لازم به ذکر است که سه شکاف دیگر در نمودار بیت کوین وجود دارد که هنوز پر نشده اند، از جمله یک مورد با قیمت ۹۶۶۵ دلار.

۴- ماه مارس نزدیک است

بیت کوین همیشه در ماه مارس بدترین عملکرد را داشته است و از سال ۲۰۱۷ با متوسط ​​افت قیمت ۱۴.۷۲۵٪ مواجه بوده است. ماه سپتامبر با متوسط کاهش قیمت ۹.۰۵٪، ​​دومین ماه بد از نظر عملکرد برای بیت کوین است.

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2021/02/BTC_heatmap_v1.jpg

در حالی که عملکرد گذشته، نتایج آینده را تضمین نمی کند، اما تاریخ  نشان می دهد که یک احساس فصلی در بازار بیت کوین وجود دارد. این رفتار را می توان به سال مالیاتی آینده در ۱۵ آوریل در ایالات متحده و معامله گران فروش بیت کوین به عنوان پوششی برای صورت حساب مالیاتی خود نسبت داد.

 

منبع: Coindesk

مترجم: حسینی


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب