-
یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

مقررات ارزهای دیجیتال در جمهوری اسلامی ایران

مقررات ارزهای دیجیتال در جمهوری اسلامی ایران

رمز ارزها در ایران به صورت رسمی هنوز قانونی نشده است اما استفاده از آن ها در کشور جرم هم نیست. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه پس از تصویب یک قانون، وظیفه ی نظارت و پی گیری آن را دارد.

رمز ارزها در ایران به صورت رسمی هنوز قانونی نشده است اما استفاده از آن ها در کشور جرم هم نیست. بنابر فرایند تایید قوانین و مصوبات در مجلس، قوه‌ قضاییه پس از تصویب یک قانون، وظیفه ی نظارت و پی گیری آن را دارد. طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی: « هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود. » بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش یا  نگهداری ارزهای دیجیتال، نمی‌توان این اعمال را جرم دانست. دیگر نهادهای زیرنظر این سازمان مانند نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری‌ های این حوزه به عنوان یک فناوری، مسئولیت و اختیاراتی دارند.

در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه به آن رسیدگی خواهد کرد.

۳۱ تیرماه ۱۳۹۸، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» خبر داد. اما بانک مرکزی در اطلاعیه ‌ای که در سال ۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ در بحث ارزهای دیجیتال ارائه داد، ورود این ارزها به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است. به طور کلی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، در حال حاضر مجوز خاصی صادر نشده است.

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، در اطلاعیه ای بانک‌ ها و صرافی ‌های زیر نظر بانک مرکزی را از خرید و فروش ارزهای دیجیتال، به صورت رسمی منع کردند. پس از ابلاغ این اطلاعیه، ناصر حکیمی،معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در مصاحبه ای علت این ممنوعیت را مبارزه با پولشویی اعلام کرده و گفت: « بخشنامه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال شورای عالی مبارزه با پولشویی از اتهام به کشور جلوگیری می کند. » همچنین اذعان داشت که ممنوعیت ارزهای دیجیتال سیاست نهایی بانک مرکزی نیست. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: همانطور که محصولات مبتنی بر فناوری بلاک‌چین در سطح جهان دیده شده، در طول چند سال آینده محصولات مبتنی بر این فناوری در ایران دیده خواهد شد. وی با بیان اینکه باید استفاده از فناوری بلاک‌چین دفترداری توزیع شده را به رسمیت شناخت، گفت: مهم‌ترین بحثی که وجود دارد این است که ظرفیت‌های فنی باید استفاده شود و دفترداری توزیع یافته از سوی نهادهای قانونی و حقوقی به رسمیت شناخته شود.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در واکنش به این اطلاعیه بیان کرد: « در مورد ارز دیجیتال بحث های مفصلی در بانک مرکزی، دولت و در مجلس در جریان است، الان هم در کمیسیون اقتصادی دولت موضوع ارز دیجیتال بطور جدی در حال بحث و بررسی است.‌ » همچین در پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ به این صورت پاسخ داد که هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد این فضا چیزی گفت.

در حال حاضر هیچگونه مجوز رسمی برای تاسیس صرافی یا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تمامی سایت‌ها و مراکز فعلی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند.

وضعیت مجوز استخراج ارزهای دیجیتال در ایران

در ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸ سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد: « دستورالعمل صدور جواز و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز نهایی و توسط وزیر صمت ابلاغ شد. »

وی در خصوص تعیین و ملاک صنعتی شدن رمز ارزها اعلام کرد: « امکان استقرار واحد استخراج‌کننده رمزارز دارای کاربری صنعتی و مشمول ضوابط استقرار واحدهای صنعتی بوده و صرفاً در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب و یا مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و نیروگاه‌ها امکان‌پذیر است. »

زرندی تصریح کرد: « اعتبار جواز تأسیس صادر شده 6 ماه بوده و با ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی طرح و تأیید آن توسط سازمان برای یک دوره‌ دیگر قابل تمدید است. »

وی گفت: « تأمین زیرساخت‌های لازم شامل برق، گاز، آب، اینترنت و ... برعهده دارنده جواز تأسیس است. تأمین انرژی برق مورد نیاز از طریق شبکه سراسری برق کشور و یا تولید برق به صورت خصوصی از طریق انرژی تجدیدپذیر، CHP، نیروگاه خصوصی و ... در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط امکان‌پذیر است. »

معاون طرح و برنامه وزارت صمت بیان کرد: « براساس این دستورالعمل، در صورتی که سرمایه‌گذار بعد از فراهم کردن امکانات طرح از قبیل زمین، برق، ساختمان و تجهیزات، تقاضای صدور جواز تأسیس نماید و اقدامات انجام شده مطابق ضوابط این دستورالعمل باشد، صدور جواز تأسیس یا پروانه بهره‌برداری امکان‌پذیر است. »

زرندی تاکید کرد: « رعایت ضوابط مربوط به برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات فرآورده‌های پردازش رمزناری شده (ماینیگ) در صورت ابلاغ از سوی مراجع ذی‌ربط از جمله سازمان ملی استاندارد الزامی است.

در زمان درخواست صدور پروانه بهره‌برداری، ثبت مشخصات دستگاه‌های منصوبه، وفق فرم موجود در سامانه، شامل تعداد، نوع، میزان مصرف انرژی، شرکت سازنده، توان پردازش و ... در سامانه الزامی است و تغییرات تجهیزات نیز توسط متقاضی در سامانه به‌روزرسانی خواهد شد. »

از روز گذشته مورخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹ ثبت نام برای درخواست صدور مجوز در سایت وزارت صمت از طریق لینک زیر آغاز شد.

http://www.stsm.ir/index.php?req=projectsregistermenu&type=120

نتیجه گیری کلی

آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است.

آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله.

آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز از وزارت صمت.

آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است.

آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر

آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.

آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است

آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری به روز و عمومی بوده و احتمالا در مصادیق مختلف کاربردی قانون گذاری شود.

وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است.

خوشحال می شویم اگر شما هم اطلاعات کاملتری و یا نظری در این خصوص دارید، اون اطلاعات را زیر همین پست کامنت کنید .

 

 


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب