-
شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

کیف پول یا Wallet ارزهای دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

کیف پول یا Wallet ارزهای دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

شاید شما هم به تازگی وارد دنیای ارز های دیجیتال شده اید و اصطلاحاتی نظیر کیف پول دیجیتال، ولت دیجیتال و ... به گوش شما خورده باشد ، در این مقاله آموزشی به بررسی کیف پول های ارز های دیجیتال خواهیم پرداخت و پس از مطالعه آن میتوانید مناسب ترین کیف پول جهت نگهداری ارز دیجیتال خود را انتخاب کنید.

شاید شما هم به تازگی وارد دنیای ارز های دیجیتال شده اید و اصطلاحاتی نظیر کیف پول دیجیتال، ولت دیجیتال و ... به گوش شما خورده باشد ، در این مقاله آموزشی به بررسی کیف پول های ارز های دیجیتال خواهیم پرداخت و پس از مطالعه آن میتوانید مناسب ترین کیف پول جهت نگهداری ارز دیجیتال خود را انتخاب کنید. ویدیوی زیر اطلاعاتی در این خصوص در اختیار شما قرار می دهد ، خوب اول این ویدیو را ببینید تا ادامه بدیم.

 

 

کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) چیست و چگونه کار می کند؟

همچنان که در دنیای واقعی نیاز داریم تا برای نگهداری پول های خود از کیف پول یا حساب بانکی استفاده کنیم در دنیای دیجیتال نیز نیاز به استفاده از یک کیف پول دیجیتالی داریم تا با استفاده از آن رمز ارز های دیجیتالی خود را نگهداری کرده و یا در صورت نیاز برای دیگران انتقال دهیم .

برای این منظور کیف پول های دیجیتالی (wallet) طراحی شده اند که شبیه یک پایگاه داده عمل کرده و اطلاعات رمزی انواع ارز های دیجیتالی ما را در خود نگهداری می کنند ، با استفاده از این کیف پول های دیجیتالی که اصطلاحاً والت نامیده می شوند می توانیم از اطلاعات ارز های خود نگهداری کنیم .

کیف پول دیجیتال یا بهتر بگوییم کیف پول ارز دیجیتال به کیف پولی اطلاق میشود که برای نگهداری رمزارزها میتوان از آن استفاده کرد. کیف پول های ارز دیجیتال انواع و اقسام مختلفی دارند که بنابر نیاز کاربر میتوان از نمونه‌های مختلف آن بهره برد.

در ساده‌ترین تعریف از کیف پول ارز دیجیتال میتوان گفت از آنجاکه ارزهای دیجیتال از مجموعه‌ای از کدهای کامپیوتری و ساختاری دیجیتالی تشکیل شده‌اند لذا برای ذخیره، بکارگیری و انجام تراکنش‌ها توسط این رمزارزها میبایست از ابزاری استفاده کرد که کاربر در گام نخست به راحتی بتواند از دارایی دیجیتال خود حفاظت نموده و همچنین از رمزارزهای موجود در این کیف پول دیجیتال همچون پول نقد برای خرید کالا و خدمات بهره ببرد.

پس برای این منظور کیف پول های دیجیتالی جهت نگهداری این کدهای کامپیوتری و سهولت در بکارگیری آنها در زندگی روزمره طراحی شدهاند.

هر کیف پول ارز دیجیتال ، دارای یک کلید خصوصی (Private Key) و یک کلید عمومی (Public Key) منحصربه‌فرد میباشد. کلید خصوصی معادل رمزعبور و کلید عمومی به مثابه شماره حساب یا آدرس کیف‌پول شما تلقی میگردد.

به عنوان مثال (در خصوص بیت‌کوین) این آدرس کیف پولی است که تصور می‌شود متعلق به خالق بیت کوین، Satoshi Nakamoto  است:

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این آدرس یک ترکیب پیچیده از اعداد و حروف بزرگ و کوچک است. از آنجایی که اغلب بلاک چین‌ها دارای شفافیت هستند، می‌توان به آسانی پی برد که یک کیف پول خاص چه مقدار پول دارد و مالک آن چه تراکنش‌های مالی را در گذشته انجام داده است. با این حال آدرس یک کیف پول ارز دیجیتال، هویت واقعی صاحب خود را نشان نمی‌دهد.

شما به‌عنوان صاحب کیف‌پول، مجاز خواهید بود آدرس عمومی کیف‌پولتان را در اختیار اشخاصی که قصد واریز ارز دیجیتال به حساب شما را دارند، قرار دهید. اما کلید خصوصی کیف‌پول شما کاملاً محرمانه است.

کلید خصوصی نباید در اختیار کسی قرار بگیرد. دسترسی به کلید خصوصی به‌معنای دسترسی کامل به موجودی حساب شما است و درصورت فاش شدن این کلید، احتمال سرقت دارایی شما بسیار زیاد خواهد بود.

کلید خصوصی چیست؟(Private Key)

کلید خصوصی، گذرنامه‌ای برای ورود به اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. در حوزه ارزهای دیجیتال فقط با کلیدهای خصوصی است که می‌توانید اثبات کنید مالک یک دارایی هستید یا نه. از بسیاری از جنبه‌ها، کلید خصوصی شبیه کلیدهایی است که در زندگی رومزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. می‌توانید کلید خصوصی را مانند کلمه عبور حساب‌های اینترنتی خود در نظر بگیرید. با این کلیدها می‌توانید به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید، آن‌ها خرج کنید و یا انتقال دهید.

اگر کسی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، عملاً دارایی‌های شما مال او است. اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، تملک دارایی‌هایتان از اختیار شما خارج می‌شود، چراکه در دنیای غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، امکان بازیابی رمز عبور وجود ندارد و هیچ بانکی وجود ندارد که با تماس با آن بتوانید تراکنش‌ها را برگشت بزنید.

کلیدهای خصوصی برای کاربران ارز دیجیتال بسیار باارزش هستند و باید به دقت و به صورت امن و مخفی از آن‌ها نگهداری شود. عجیب نیست که هکرها و کلاهبردارها با توسل به روش‌های مختلفی مانند فیشینگ، تلاش می‌کنند که کلیدهای خصوصی را بدزدند.

ذخیره‌سازی این کلیدها ساده است. کلیدهای خصوصی رشته‌ای از حروف و اعداد هستند و فقط کافی است آن‌ها را بر روی کاغذ نوشته و در مکان امنی مانند گاوصندوق نگهداری کنید. اما برای انجام تراکنش باید به این کلیدها دسترسی داشته باشید.

عبارات بازیابیِ ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای که با آن‌ها می‌توانید در صورت حذف یا گم شدن کیف پول، دارایی‌های خود را بازیابی کنید، طی فرایندی با استفاده از همین کلیدهای خصوصی ساخته می‌شوند. بنابراین داشتن عبارات بازیابی مانند داشتن کلید خصوصی است.

از آنجا که کیف پول‌های سخت‌افزاری همواره آفلاین هستند، برای استفاده از آن‌ها به نرم‌افزار و دستگاه متصل به اینترنت نیاز است. به دلیل وجود ساختارهای امنیتی روی کیف پول‌های سخت‌افزاری، می‌توانید آن‌ها را به کامپیوترهای شخصی یا تلفن همراه وصل کنید، بدون اینکه نگران درز کردن اطلاعات مربوط به کلید خصوصی باشید.

هر کیف پول سخت‌افزاری یک نرم‌افزار مخصوص دارد که می‌توانید از سایت رسمی آن، نرم‌افزار را دانلود و روی کامپیوتر شخصی خود نصب کنید. همچنین نرم‌افزارهای معتبر موبایلی هم می‌توانند به کیف پول سخت‌افزاری متصل شوند. بعد از وصل دستگاه کیف پول به کامپیوتر، و از طریق ارتباط با نرم‌افزار مخصوص، کاربر می‌تواند موجودی خود را کنترل کرده یا انتقال دهد.

 

دسته بندی کیف پول های ارز های دیجیتال

 کیف پول گرم (Hot Wallet):

این اصطلاح به کیف پول هایی اطلاق میشود که همواره به شبکه اینترنت متصلند. این شیوه ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال، دسترسی به دارایی‌های شما را از هر نقطه‌ای از گوشه و کنار دنیا امکان‌پذیر میسازد. اما درعوض احتمال سرقت دارایی دیجیتال شما توسط هکرها نیز افزایش خواهد یافت. دسته بندی این کیف پول ها عبارتند از : 1- کیف پول نرم افزاری نسخه دسکتاپ 2- کیف پول تحت وب 3- کیف پول موبایلی

 کیف پول سرد (Cold Wallet):

کیف پول سرد به کیف پولی گفته میشود که بصورت مستقیم به اینترنت متصل نیست و تنها جهت جابجایی دارایی دیجتال لازم است به اینترنت متصل شوید. کیف پول سرد انواع مختلفی دارد. کیف پول کاغذی و کیف پول سخت افزاری از این نوع به شمار میروند. امنیت در این کیف پول ها بسیار بالاست و سازوکار انجام تراکنش در این بستر نسبت به کیف پول های گرم دشوارتر است. دارنده کیف پول های سخت افزاری شخصاً باید رمز های خود را بر روی آن وارد کند در نتیجه امکان هک شدن اطلاعات تقریباً صفر می شود ، به همین خاطر این نوع کیف پول ها از بالاترین درجه امنیت در بین سایر کیف پول های ارز دیجیتالی برخوردار هستند .

اما از آنجایی که به صورت آفلاین هستند کار کردن با آنها زمان بر بوده و برای افرادی که به صورت روزانه نیاز به انتقال ارز دیجیتال دارند به صرفه نیستند ، از طرف دیگر استفاده از این نوع والت ها رایگان نبوده و نیاز به صرف هزینه ی بالا دارد که برای افراد با درآمد پایین مقرون بصرفه نمی باشد. دسته بندی کیف پول های سرد تا کنون به دو دسته 1- کاغذی و 2- سخت افزاری تقسیم شده است که در ادامه در خصوص آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

در ادامه بررسی انواع مختلف کیف پول های سرد و گردم خواهیم پرداخت ، کیف پول های گرم بسته به نوع کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از کیف پول دسکتاپ ، کیف پول موبایلی و کیف پول تحت وب ( یا آنلاین ) . در ادامه به تعریف هر کدام از این کیف پول ها و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

  • کیف پول دسکتاپ:

این نوع کیف پول ها نرم افزار هایی هستند که بر روی دسکتاپ و سیستم های شخصی نصب شده و تنها از طریق همان سیستم قابل دسترسی هستند به همین دلیل از امنیت بالاتری نسبت به سایر کیف پول های گرم برخوردار می باشند ، اما در صورتی که شخصی دیگر توانایی دسترسی به سیستم شما را پیدا کند ( سیستم شما را هک کند ) می تواند به راحتی به اطلاعات کیف پول شما نیز دسترسی پیدا کند .

  • کیف پول موبایلی:

 این نوع کیف پول ها اپلیکیشن هایی هستند که بر روی موبایل نصب می شوند ، با استفاده از آنها امکان ذخیره رمز ارز های دیجیتالی بر روی موبایل شخصی کاربر فراهم شده و افراد توانایی انجام معاملات دیجیتالی را دارند . علاوه بر این امکان پرداخت آنلاین هزینه اقلام خریداری شده در فروشگاه هایی که از ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند با استفاده از کد QR ( کد واکنش سریع ) در این اپلیکیشن ها فراهم شده است .

مزایای نصب این نوع والت ها استفاده آسان در انجام معاملات دیجیتالی و دسترسی راحت به اطلاعات می باشد اما چون مدت زمانی که به صورت آنلاین از تلفن های همراه استفاده می شود بالاتر از سیستم های شخصی می باشد در نتیجه امکان هک شدن اطلاعات شما و یا عدم کنترل مناسب کلید های خصوصی به مراتب بالاتر از حالت قبل می باشد ، همچنین از جمله معایب دیگری که در استفاده از این نوع کیف پول های بلاک چین وجود دارد لزوم بروز رسانی های مداوم آن ها توسط سازنده این نرم افزار ها می باشد .

  • کیف پول تحت وب ( آنلاین ) :

این نوع کیف پول ها از امنیت به شدت پایین تر و کاربرد بسیار آسانتری نسبت به سایر کیف پول های ارز دیجیتال موجود برخوردار می باشند ، با استفاده از این نوع کیف پول ها توانایی دسترسی به اطلاعات خود را از طریق انواع دستگاه ها و مرورگر ها خواهید داشت .

اما این نوع کیف پول ها معایب زیادی نیز دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • از آنجایی که تمام ارز های دیجیتال مبادله شده در سرور مرکزی ذخیره می شوند در نتیجه در صورت هک شدن آنها امکان دسترسی به تمام ارز های دیجیتالی شما وجود دارد .
  • داشتن کمترین میزان تسلط بر روی رمز های خصوصی خود .
  • ضعیف بودن در مقابل خطر هک شدن .

با توجه به نکات ذکر شده توصیه می شود تا در صورت استفاده از این نوع والت ها تا حد امکان میزان کمی ارز دیجیتال در آن نگهداری کنید .

  • کیف پول کاغذی :

این نوع کیف پول ها همانطور که از نام آنها مشخص است به صورت کاغذی بوده و بدین صورت عمل می کند که رمز های خصوصی و عمومی شما بر روی یک کاغذ نوشته شده است ، برای استفاده از این کیف پول ها و انتقال ارز های دیجیتالی می توان کلید ها را در یک نرم افزار یا کیف پول تحت وب وارد کرده و به این ترتیب ارز دیجیتال مورد نظر خود را انتقال داد .

از جمله مزیت های استفاده از والت کاغذی این است که به دلیل وصل نبودن آنها به سرور ها امکان هک شدن اطلاعات شما صفر می شود اما به دلیل ماهیت فیزیکی که دارند نسبت به محیط اطراف خود تاثیر پذیر بوده و امکان اینکه در اثر عوامل طبیعی از بین رفته و یا دزدیده شوند بالا می رود .

از طرف دیگر از آنجایی که این نوع کیف پول ها به صورت آفلاین کار می کنند و به هیچ سروری وصل نیستند کار کردن با آنها نسبت به کیف پول های آنلاین دشوار تر و زمان بر می باشد ، در نتیجه برای افرادی که به طور روزانه نیاز به انتقال ارز های دیجیتال دارند گزینه مناسبی نمی باشد .

  • کیف پول های سخت افزاری :

 این نوع کیف پول ها به صورت سخت افزاری عمل می کنند و مختص نگهداری رمز ها و کلید های خصوصی و عمومی افراد طراحی شده اند ، این کیف پول ها تنها در زمان انتقال ارز دیجیتالی آنلاین می شوند و در باقی اوقات به صورت آفلاین از رمز ها و کد های افراد نگهداری می کنند .

دارنده کیف پول های سخت افزاری شخصاً باید رمز های خود را بر روی آن وارد کند در نتیجه امکان هک شدن اطلاعات تقریباً صفر می شود ، به همین خاطر این نوع کیف پول ها از بالاترین درجه امنیت در بین سایر کیف پول های ارز دیجیتالی برخوردار هستند .

اما از آنجایی که به صورت آفلاین هستند کار کردن با آنها زمان بر بوده و برای افرادی که به صورت روزانه نیاز به انتقال ارز دیجیتال دارند به صرفه نیستند ، از طرف دیگر استفاده از این نوع والت ها رایگان نبوده و نیاز به صرف هزینه ی بالا دارد که برای افراد با درآمد پایین مقرون بصرفه نمی باشد .

معرفی برخی از معتبرترین کیف پول های ارزهای دیجیتال

کیف پول بلاکچین(BlockChain) :

کیف پول بلاکچین (Blockchain) از اوائل سال ۲۰۱۸ ایرانیان را در لیست کشورهای غیر مجاز خود قرار داده و ساخت کیف پول در این وبسایت با مشکلات مختلفی برای ایرانیان همراه است. بااین‌حال این کیف پول یکی از معروفترین و معتبرترین کیف پول های تحت وب  و موبایل دنیاست که از رمزارزهای بیت کوین، استلار، بیت کوین کش و اتریوم و الگورند پشتیبانی میکند. دسترسی به کیف پول از هر مرورگر یا تلفن همراهی قابل انجام است. این کیف پول همچنین دو لایه مختلف را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. در ارتباط با نسخه مرورگر، کاربران می‌توانند از تعیین هویت دو مرحله استفاده کنند و کاربران نسخه‌های تلفن‌های همراه نیز می‌توانند از پین کد برای اجرا برنامه استفاده کنند. بااینکه برای تأیید تراکنش‌ها، اطلاعات باید از طریق سرورهای شرکت عبور کند، اما هیچ‌کسی نمی‌تواند به آنها دسترسی پیدا کند. به‌طورکلی این برنامه توسط شرکتی مشهور، از دل جامعه بیت کوین بیرون آمده که می‌تواند ارزهای شمارا به بهترین شکل در خود نگه دارد.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول بیت کوین (bitcoin) :

این کیف پول در سال ۲۰۱۱ و به عنوان اولین نرم‌افزار کیف پول عرضه شد. بدلیل سابقه‌ی طولانی‌اش اکنون با بیش از یک میلیون کاربر یکی از محبوب‌ترین کیف پول های موجود است.

این کیف پول از رابط کاربری مناسبی برخوردار است و تیمی پشت آن هستند که همواره در راستای امنیت و سهولت در استفاده از این کیف پول تلاش میکنند. کیف پول بیتکوین برای کسانی که بتازگی وارد دنیای رمزارزها شده‌اند و بدنبال یک نرم‌افزار موبایلی برای استفاده از بیتکوین هستند، انتخاب مناسبی است.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول کوین دایرکت (coindirect) :

این کیف پول سرشار از ویژگی‌های متنوع است و تجربه‌ای منحصربه‌فرد را به زیر سرانگشتان شما می‌آورد. در نرم‌افزار کوین‌دایرکت کاربر میتواند کیف پولهای رایگانی را برای ذخیره ۴۳ نوع رمزارز انتخاب کند.

همچنین کاربر میتواند رمزارزی که استخراج کرده را از طریق این نرم افزار برای خودش بفرستد و یا آن را در کیف پول ذخیره کند. علاوه بر اینها کاربران قادرند تا در محل‌هایی که تراکنش‌های همتا به همتا انجام میشود، رمزارزهای خود را بفروشند.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول کوینومی (coinomi) :

این نرم‌افزار بدلیل سکهها، رمزارزها و زبانهای متنوعی که از طریق آن خدمات ارائه میدهد، برجسته است. کوینومی بیش از ۱۰۰ رمزارز و ۱۶۰ ارزفیات را پشتیبانی میکند. تمام توکن‌های ERC-20 و بیش از ۵۰۰ دارایی مبتنی بر بلاکچین توسط این نرم‌افزار ارائه میشوند. همچنین ارائه خدمات در این کیف پول به ۲۵ زبان مختلف صورت میپذیرد و با سهولت و امنیت مرزها را در می‌نوردد.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول کوین پیمنت(CoinPaymet) :

کوین پیمنت یکی از قدیمی ترین و در عین حال از محبوب‌ترین کیف پول‌های تحت وب موجود در دنیا است که تقریباً از تمام رمزارزهای معتبر بازار پشتیبانی می‌کند. این کیف پول نیز از سال گذشته، ایران را در لیست کشورهای تحریم شده قرار داده است.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول مای اتر والت (MyEtherWallet):

یکی دیگر از قدیمی ترین و محبوب ترین کیف پول های‌ نگهداری رمزارزها، کیف پول مای اتر والت (MEW) نام دارد. در‌حقیقت، مای اتر والت یک رابط کاربری است که از طریق آن می‌توان یک کیف پول را بر روی شبکه بلاکچین اتریوم ایجاد کرد.

این رابط کاربری برای دارندگان توکن‌های ERC20 شبکه اتریوم امکان ذخیره‌سازی، مدیریت و ارسال توکن‌ها را فراهم میکند. مای اتر والت در واقع به‌شما این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را ایجاد کرده و هر جایی که تمایل دارید آن را ذخیره و از آن محافظت نمایید و در مواقع نیاز با استفاده از بلاکچین تراکنش‌های خود را کامل کنید.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول بِرد وَلت  (Bread Wallet):

برد ولت یک کیف پول دیجیتالی بیت کوین است که در آن انتقال بیت کوین به‌سادگی ارسال یک پست الکترونیکی است. این کیف پول را می‌توانید از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید. برد ولت تنها یک کلاینت تک کاربری است و فقط می‌توان بیت کوین را دریافت و ارسال کرد که یعنی امکان کنترل کامل را به تمام سرمایه‌های کاربر راه می‌دهد. به‌طورکلی برد ولت، با رابط کاربری ساده، طراحی سبک و ایمن، سرعت و راحتی در استفاده و بهبود مداوم می‌تواند برای کاربران تازه‌کار و باتجربه تر مناسب باشد.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول مایسیلیوم (Mycelium):

کاربران حرفه‌ای تر بیت کوین، هیچ‌وقت برنامه‌ای بهتر از مایسیلیوم نخواهند یافت. این برنامه با اجراشدن بر روی اندروید و آی او اس به کاربران کنترل کاملی بر روی دریافت و ارسال‌های بیت کوین را می‌دهد. با امنیت بسیار بالا این برنامه هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند به بیت کوین‌های شما دست بزند! امنیت این برنامه به همراه قابلیت‌هایی ازجمله حافظه بدون نیاز به اینترنت و پشتیبان گیری به‌صورت پی‌دی‌اف های رمزگذاری، اسکنر کیو آر کد قوی، بازاری تعبیه‌شده در برنامه و همچنین امکان گفتگوی امن میان دیگر کاربران، باعث شده تا به یکی از بهترین برنامه‌های بازار تبدیل شود.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول اکسودوس (Exodus):

اکسودوس از نمونه‌های جدید و کمتر شناخته‌شده است که تنها می‌توان نسخه‌های دسکتاپ آنرا نصب کرد. به‌وسیله این برنامه می‌توان، بیت کوین، اتر، لایت کوین، داج کوین و دَش را به‌راحتی و در محیط کاربری بسیار زیبایی مبادله کرد. اکسودوس همچنین روش بسیار ساده‌ای را نیز برای پشتیبانی گیری از کیف پولتان ارائه می‌کند. یکی از بهترین امکانات در این کیف پول تبدیل بیت کوین به دیگر ارزها و بالعکس است. این کار بدون خارج شدن از برنامه صورت می‌گیرد.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول کوپِی (Copay):

این برنامه توسط بیت پی ساخته‌شده است و یکی از بهترین کیف پول‌های موجود در بازار است. اگر به دنبال کارایی هستید، کوپی یکی از آسان‌ترین برنامه‌ها با رابط کاربری زیباست که می‌توانید روی دسکتاپ، تلفن همراه یا به‌صورت آنلاین از آن استفاده کنید. یکی از قابلیت‌های مهم این نرم‌افزار پشتیبانی از قابلیت چند امضائی است که این برنامه را به یکی از بهترین‌ها در رابطه با کسب‌وکارهای مشارکتی بدل نموده است. به‌طورکلی کوپی، برنامه‌ای است که همه می‌توانند از آن استفاده کنند. به‌اندازه کافی برای افراد تازه‌وارد مناسب است و درعین‌حال برای حرفه‌ها نیز ابزارهای بسیاری را دارد.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول جکس (Jaxx):

جکس یکی از برنامه‌های مناسب با رابط کاری کاربرپسند است که از ارزهای اتر، اترکلاسیک، دش، DAO، REP، زی کش، روت استاک و بیت کوین پشتیبانی می‌کند. این برنامه به‌طور خاص برای تجربه‌ای عالی از بیت کوین و اتریوم طراحی و برای طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها با پلت فرم‌های مختلف منتشرشده است. جکس را می‌توان روی ویندوز، لینوکس، کروم، فایرفاکس او اس، اندروید و آی او اس نصب نمود؛

همچنین ارتباط جکس با وب‌سایت‌ها نیز از طریق افزونه‌های فایرفاکس و کروم صورت می‌گیرد. جکس امکان تبادل بین بیت کوین، اتر، و DAO را به‌وسیله قابلیت «شیپ شیفت» برقرار می‌کند؛ همچنین می‌توانید اتریوم را از کیف پول‌های کاغذی وارد آن کرد. بااین‌همه قابلیت‌های مختلف، جکس به یکی از بهترین برنامه‌ها درزمینه استفاده از چندین ارز مختلف بدل شده است.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول الکتریوم(electrum) :

الکتریوم یکی از قدیمی‌ترین کیف پولهای ارائه دهنده‌ی خدمات حوزه بیتکوین است. بدلیل سابقه‌ی طولانی توسعه یافتنش از سال ۲۰۱۱ بسیار شناخته شده است و یک کیف پول امن و قابل اعتماد میباشد.

اگرچه رابط کاربری آن قدری از مد افتاده است اما همچنان میشود بدان اطمینان کرد و صرفاً خدمات مربوط به بیت کوین را ارائه میدهد. الکتروم قصد دارد تا به زودی تراکنش های شبکه لایتنینگ را تحت پوشش قرار دهد.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول آرموری (Armory):

آرموری یکی از بهترین برنامه‌هایی است که تمرکز بالایی را بر روی امنیت قرار داده است. این برنامه با بهره‌گیری از ساختار متن‌باز توانسته قابلیت‌های بسیاری زیادی را در اختیار کاربران قرار دهد. ازجمله این قابلیت‌ها می‌توان به ذخیره‌سازی سرد (آفلاین)، قابلیت چند امضائی، پشتیبان‌های چاپ شونده‌ی یک‌بارمصرف، قابلیت چندین کیف پول با رابط‌های کاربری مختلف، رمزنگاری ضد ردیابی، واردکردن کلیدها به داخل برنامه و انتقال کلیدها از کیف پول‌های کاغذی، اشاره کرد. از طرفی آشنا شدن به تمام قابلیت‌های بالقوه این برنامه نیازمند زمان است و آرموری تنها مختص کاربرانی است که اطلاعات بالایی از مسائل رایانه‌ای دارند.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول مایسیلیوم (mycelium) :

این کیف پول امکان ذخیره‌سازی غیرمتمرکز را در جایی که کاربر تماماً مدیریت کلیدهای خصوصی را بر عهده دارد، فراهم میکند. این کیف پول از سوپر نودها برای ارتباط با کیف پول بیت کوین استفاده میکند و نرم‌افزاری دارد که از دانلود بلاکچین بیتکوین بی‌نیاز است.

این کیف پول بسیار سریع راه‌اندازی میشود و سیستم نصب و اجرایی دارد که شما را سر ذوق می‌آورد. همچنین ویژگی‌ای دارد که کاربران را قادر میسازد تا با تریدرهای هم منطقه‌ی خود امکان معامله داشته باشند.

اگر قصد شما فقط نگهداری بیتکوین بر روی گوشی‌تان است و نیازی به نگهداری رمزارزهای دیگر در تلفن همراهتان ندارید، این کیف پول بهترین و ایمن‌ترین گزینه پیش روی شماست.

لینک ورود به سایت و دانلود

کیف پول سخت افزاری ترِزور (Trezor):

یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین است که قابلیت ذخیره‌سازی مقادیر قابل‌توجهی از این ارز دیجیتالی را دارد. ترزور را نمی‌توان به ویروس آلوده کرد و هیچ‌گاه نمی‌توان کلیدهای خصوصی را از آن برداشت؛ به‌عبارت‌دیگر به‌اندازه نگه‌داشتن اسکناس زیر بالشتان امن است. ترزور متن‌باز است و می‌توان با استفاده از نمایشگر تعبیه‌شده روی آن محتویاتش را مشاهده کرد. این کیف پول را می‌توان بر روی دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز، آی او اس اکس و لینوکس اجرا نمود. ازجمله نقاط ضعف این کیف پول می‌توان به لزوم همراه داشتن آن برای ارسال بیت کوین اشاره کرد. از طرف دیگر برای سرمایه‌گذارانی که چندان به فکر فروش بیت کوین‌های خود نیستند و آن دسته سرمایه‌گذارانی که مقادیر بالایی بیت کوین را خریداری می‌کنند بسیار مناسب است.

لینک مشاهده وب سایت

کیف پول سخت افزاری لِجِر نانو (Ledger Nano):

کیف پول لجر نانو، کیف پولی سخت‌افزاری با برنامه‌ریزی تربیتی و قابلیت چند امضایی است که برای آن دسته کاربرانی طراحی‌شده نیازمند لایه‌های امنیتی بیشتر برای حفاظت از سرمایه‌گذاری خود هستند. این کیف پول بیت کوین، برای استفاده کاربران عادی طراحی نشده است و دارای پیچیدگی‌های خاص خود می‌باشد. لحر نانو بر پایه دستگاهی یو اس بی است از یک کارت حافظه فلش کوچک‌تر است. این کیف پول تنها ۵٫۹ گرم وزن دارد و با ابعاد ۳۹ در ۱۳ در ۴ میلی‌متر طراحی‌شده است. سری جدید کیف پول های ارائه شده توسط این شرکت از اکثر ارز های دیجیتالی پشتیبانی میکند و امکان اتصال بیسیم با تلفن همراه را نیز در این کیف پول ها ایجاد کرده است.

لینک مشاهده وب سایت

کیف پول سخت افزاری کیپ کی(KeepKey)  :

کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keepkey) هیچ چیز اضافی بصورت ملحقات با خودش ندارد، در واقع مستقیماً و بلافاصله پس از خروج از جعبه کار میکند و به اندازه کافی برای پیشبرد بسیاری از مواردی که ممکن است در طول استفاده از آن به آن وارد شود، قوی و کابردی میباشد.

لینک مشاهده وب سایت

کیف پول سخت افزاری کول والت (Coolwallet) :

درحالیکه تمام کیف پول هایی که در اینجا از آنها نام برده‌ایم، به اندازه کافی کوچک و مناسب جهت ‌حمل هستند، اما تنها کول والت (Coolwallet) به اندازه کافی کوچک است که حتی میتواند در کیف پول جیبی و در کنار کارت‌های اعتباری شما قرار گیرد.

شگفتی مهندسی، طراحی ظریف و کاغذ الکترونیکی آن، شما را قادر میسازد تا بالانس حساب خود را بررسی کرده و رمزارزهای خود را به راحتی ارسال و یا دریافت کنید. این دستگاه از طریق بلوتوث به برنامه تلفن همراه متصل میشود و نیاز به یک دسکتاپ را کاملاً از بین میبرد.

لینک مشاهده وب سایت

 کیف پول بلاک‌استریم گرین یا گرین آدرس (Blockstream green/green address):

این کیف پول توسط گرین آدرس ارائه میشود و بصورت تمام و کمال با ترزور  و لجرنانو یکپارچه‌سازی شده است و مجموعه‌ای از خدمات کیف پول سرد و گرم را به کاربران ارائه میدهد.

شاید برای کاربران جدید بلاکچین tzero راحت نباشد اما ویژگیهای متفاوتی که ارائه میدهد جذابیتش را نزد کاربران افزون میکند. سازندگانش آن را به ویژگی‌های امنیتی مختلفی از جمله امضاهای چندگانه و احراز هویت دوطرفه، آراسته‌اند.

لینک وررود به سایت و دانلود

کیف پول کاغذی :

یک کیف پول کاغذی صرفاً یک برگه کاغذ است که کلید عمومی و کلید خصوصی کیف پول شما بر روی آن نقش بسته است. این کیف پول همانند پول نقد، تا زمانی که در اختیار شما قرار داشته و آسیب ندیده‌ باشد کاملاً امن است. کیف پول های کاغذی نیز نوعی کیف پول سرد (آفلاین) به شمار میروند.

کلیدهای عمومی و خصوصی این برگه کاغذ معمولاً به شکل یک کد QR نیز ترسیم میشود تا بتوان به سرعت از طریق اسکنرها آنرا اسکن کرد و موجودی را به یک کیف پول نرم‌افزاری انتقال داده و تراکنش را انجام داد.

مزیت اصلی کیف پول های کاغذی، عدم ذخیره‌سازی کلیدها در فضای دیجیتال و آنلاین است. به این ترتیب خطر هک شدن و به سرقت رفتن کلید خصوصی از طریق بدافزارها، و هرگونه دزدی از طریق فضای دیجیتال تقریباً برابر صفر است. با این وجود، برای ساخت کیف پول کاغذی باید اقداماتی امنیتی را رعایت کنید.

به یاد داشته باشید که شما درحال چاپ کلید خصوصی بیت کوین روی یک کاغذ هستید و هرکس این کاغذ را داشته باشد میتواند همه موجودی آنرا خالی کند. بنابراین درصورت از بین رفتن، گم شدن یا دزدیده شدن آن تکه کاغذ، همه موجودی دیجیتالی که ذخیره کرده‌اید از بین خواهد رفت و به هیچ عنوان امکان بازیابی آن وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است ارائه دهندگان ارزهای دیجیتال در اکثر موارد کیف پول مختص ارز دیجیتال خود را نیز ارائه می نمایند اما مزین کیف پول های ارائه شده فوق این است که شما بیش از یک ارز دیجیتال را در کیف پول خود خواهید داشت و نیازی به نصب و استفاده از کیف پول های مختلف نخواهید داشت.  همچنین در هنگام ترید میتوانید ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول صرافی نگهداری کنید و در زمانی که میخواهید ارز دیجیتال خود را برای مدت بیشتری نگهداری کنید حتما از کیف پول های سرد یا گرم بسته به میزان ارزش ارز های دیجیتال خود استفاده نمایید.

امیدواریم اطلاعات جمع شده در این مقاله در خصوص کیف پول های ارز های دیجیتال برای شما مفید واقع شده باشد. حتما نظرتون را در خصوص این مطالب با ما به اشتراک قرار دهید و در صورت مفید بودن اون را برای دوستان خود نیز به اشتراک قرار دهید.

منابع :

XblockChain , Heyvala , khaneye sarmaye , CoinSider, Arzdigital

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب