-
یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

بیت کوین - BitCoin

بیت کوین - BitCoin

شاید این روزها صحبت های مختلفی در خصوص بیت کوین و ارز های دیجیتال بین شما و دوستانتون رد و بدل شده باشه، یا حتی در تاکسی ، اتوبوس و مترو صحبتهای دیگران در خصوص بیت کوین را شنیده باشید و این سوال در ذهنتون ایجاده شده باشه که بیت کوین یا ارز دیجیتال چیست؟ در این مقاله همه چیز را در مورد بیت کوین آموزش میدهیم.

 ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) چیست ؟

شاید این روزها صحبت های مختلفی در خصوص بیت کوین و ارز های دیجیتال بین شما و دوستانتون رد و بدل شده باشه، یا حتی در تاکسی ، اتوبوس و مترو صحبتهای دیگران در خصوص بیت کوین را شنیده باشید و این سوال در ذهنتون ایجاده شده باشه که بیت کوین یا ارز دیجیتال چیست؟ در حقیقت بیت کوین یک ارز دیجیتالی (رمز ارز) و نظام پرداخت جدید جهانی است و از آن میتوان به عنوان نخستین رمز ارز ایجاد شده یاد کرد. به کمک بیت کوین میتوانید سفارش آنلاین انجام دهید، به هرکسی که دوست دارید به هر نقطه از دنیا پول بفرستید ، حتی ممکن است فرد مورد نظر را نشناسید و فقط آدرس کیف پول (wallet address) وی را داشته باشید و بخواهید در ازای سرویس یا کالای خاصی بدون اینکه شناخته بشوید پول پرداخت کنید. حتی با توجه به تغییر ارزش قیمت پایه هر بیت کوین ، از بیت کوین میتوانید به عنوان یک امکان سرمایه گذاری استفاده کنید. بیت کوین محدودیتی ۲۱ میلیون واحدی دارد و این بدان معناست که پس از استخراج این ۲۱ میلیون سکه، دیگر امکان استخراج بیت کوین بیشتری وجود ندارد. گفتنی است تاکنون بیش از ۱۸.۴ میلیون بیت‌کوین استخراج شده است.( تصویر زیر نرخ نوسانات قیمت هر بیت کوین از ابتدا تا کنون را نمایش میدهد)

یچ کشوری از لحاظ حقوقی این ارز دیجیتالی را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته است.(برای مشاهده قوانین ایران در خصوص ارزهای دیجیتال به این لینک مراجعه نمائید) تفاوت مهم و عمده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با ارزهای رایج کنونی نظیر دلار، ریال ، یورو و ... در این است که ارز های رایج کنونی توسط دولتها و کشورها و به پشتوانه مالی آن کشورها ایجاد شده است که با نرخ تغییرات اقتصادی کشور ها نرخ تبادلات  (Exchange Rate) ارزهای واقعی نیز تغییر میکند اما ارز های دیجیتال به صورت غیر متمرکز عمل میکنند و نیاز به پشتوانه مالی دولتی و بانکی نخواهند داشت. این ارزهای در شبکه همتا به همتا تعریف می شوند و تراکنش های آن به صورت مستقیم و بدون واسطه بین کاربران انجام می شود.در حال حاضر ارزش دارایی های بیت کوین در جمع 50 اقتصاد بزرگ دنیا قرار گرفته است. قبل از هر چیز شما را دعوت به تماشای این ویدیو در خصوص بیت کوین می کنیم :

 

 

ارزش واقعی بیت کوین را چه کسی تعریف می کند؟

جالب اینجاست که بیت کوین هیچ پشتوانه بانکی یا دولتی ندارد و تماما بصورت کد های کامپیوتری طراحی شده است ارزش واقعی بیت کوین و ارز های دیجیتال دیگر بر اساس پشتوانه مالی کاربران، استقبال آنها به رسمیت شناخته شدن توسط مردم تغییر می کند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید با یک مثال ساده شروع می کنیم ، فرض کنید تمام مردم جهان یک دانه برنج را به عنوان واحد پولی قبول می کنند و کلیه خرید های خود را با دانه برنج انجام می دهند. خوب این دانه برنج نه توسط دولتها تولید و توزیع می شود و نه توسط بانک مرکزی دولتها تولید شده یا قابل کنترل است. شاید این دانه برنج در حالت عادی و به خودی خود ارزش زیادی نداشته باشد ولی با توجه به این که مردم دنیا در تبادلات مالی خود از آن استفاده می کنند و آن را به عنوان یک پول رایج قبول کرده انده و بعضی از مردم هم به امید اینکه روزی این دانه های برنج ارزش بیشتری داشته باشند تعداد زیادی از این دانه ها را انبار کرده اند با کمبود موجودی برنج ارزش آن نیز افزایش می یابد. اما ماجرای بیت کوین و ارز های دیجیتال دیگر متفاوت تر از این موضوع است و صرفا جهت درک بهتر ارزش بیت کوین به این مثال پرداختیم.

در گذشته پول منتشر شده توسط هر دولتی، توسط فلزات گران‌بها، به‌ویژه طلا پشتیبانی میشد. درحقیقت ارزش یک اسکناس یا سکه در یک کشور به واسطه طلای ذخیره شده در مخازن بانک مرکزی آن کشور تعیین میشد.

یعنی به میزان هر اسکناس‌، مقدار مشخصی طلا به‌عنوان پشتوانه در نظر گرفته میشد. پس میتوان نتیجه گرفت اسکناس به خودی خود ارزشی ندارد و صرفاً یک تکه کاغذ است و ارزش آن نه به‌خاطر خودش، بلکه به‌خاطر پشتوانه آن است.حال آنکه امروزه میزان پول‌های منتشر شده با میزان طلاهای ذخیره شده برابری ندارد و بیشتر، اعتبار دولت‌ها در جوامع بین‌المللی به‌عنوان پشتوانه یک ارز در نظر گرفته می‌شود.

تورم درحقیقت از دل انتشار همین پول‌های بی‌پشتوانه متولد میشود. کاهش درصد پول ملّی با پشتوانه، نسبت به درصد پول خلق‌شده را تورم گویند. با انتشار پول‌های بدون پشتوانه، ارزش و قدرت خرید هر ارزی به مرور زمان کاهش می‌یاید.

در ارزیابی صورت گرفته نسبت به ارزش دلار میتوان گفت:

“۱۰۰ دلار در سال ۱۹۱۳ به لطف افزایش تورم، امروز فقط در حدود ۳.۸۷ دلار ارزش دارد.”

قبل از این که بیشتر در خصوص بیت کوین توضیح بدیهم بهتر است با تاریخچه و پیدایش آن آشنا شویم.

بیت کوین چه زمانی و چگونه خلق شد و خالق واقعی بیت کوین چه کسی است؟

دامنه اینترنتی bitcoin.org در 18 ام اگوست سال 2008 ثبت شد و در 31ام اکتبر همان سال شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو مقاله ای با عنوان " بیت کوین : سیستم مالی همتا به همتا" را توسط ایمیل رمز نگاری شده منتشر کرد. ناکاموتو بیت کوین را در قالب نرم افزار متن باز طراحی نمود و در ژانویه سال 2009 به صورت عمومی منتشر کرد. تا کنون هیچ کس از هویت ساتوشی ناکاموتو مطلع نمی باشد و همچنان ناشناس می باشد. در سال 2016 دانشمندی استرالیایی با نام کریگ رایت  ادعا کرد که خالق اصلی بیت کوین بوده است ولی هیچ گاه نتوانست این ادعا را ثابت کند. نخستین تراکنش بیت کوین در سال 2011 از کیف پول ساتوشی برای یک مهندس رمزنگاری آمریکایی که هال فینی نام داشت ارسال شد و در آن زمان با شائبه بسیاری همراه شد. بعد ها نیز وی اذعان داشت که با ساتوشی از طریق ایمیل رمزنگاری شده در ارتباط بوده است و این کار صرفا جهت آزمایش و رفع خطاهای احتمالی تراکنش ها انجام شده است. ایده خلاقانه ناکاموتو آرام آرام در میان کاربران دیگر نیز شناخته شده و با استقبال روبرو شد. ناکاموتو آخرین پیام خود را در سال ۲۰۱۱ در انجمن منتشر کرد و پس از آن دیگر هیچ اثری از وی پیدا نشد.

اوایل سال 2013 بیت کوین به یک پدیده شناخته شده در میان مردم تبدیل شد و یافتن هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو نیز به یکی از موضوعات پرحاشیه در حوزه ارز های دیجیتال مبدل گردید. از آن زمان تا کنون افراد زیادی مانند پاوول لرو ، نیک زامبو ، و کریگ رایت گزینه های اصلی ساتوشی واقعی بودند اما بعد از گذشت این سالها هنوز هم کلیه این مطالب در حد فرضیه باقی مانده است و کسی ساتوشی ناکاموتوی واقعی را نمی شناسد.

در سال 2019 یکی از بنیان گذاران فورک های بیت کوین به نام کریگ رایت ادعا کرد ، ساتوشی ناکاموتوی واقعی می باشد و بررسی این موضوع حتی سر از دادگاه فدرال آمریکا درآورد. اما ببعد از گذشت یک سال مشخص شد این ادعای وی دروغی بیش نیست و پس از آن جامعه بیت کوین فقط در صورتی ادعای ساتوشی واقعی بودن فردی را می پذیرد که آن شخص رمز عبور و کلید خصوصی کیف پول 1 میلیون بیت کوینی که از ابتدای آغاز به کار بیت کوین منتسب به ساتوشی می باشد را در اختیار داشته باشد و از این کیف پول که سالهاست تراکنشی نداشته است ، یک تراکنش موفق ارسال کند. اینفو گرافی زیر تاریخچه بیت کوین را از آغاز پیدایش تا رسیدن به ارزش ده هزار دلاری آن نشان می دهد : 

بیت کوین چه مزیت هایی دارد و چرا میتوان به آن اعتماد کرد؟ آیا امکان جعل آن وجود دارد؟

برای مبادله و یا پس‌انداز رمزارز بیتکوین ، نیاز به هیچ بانکی ندارید. شما براحتی می‌توانید با بیت کوین خرید کرده و یا آن را به امید افزایش قیمت در آینده ذخیره کنید.

اگرچه بیت‌کوین در ابتدا با هدف استفاده روزمره عموم در معاملات پدید آمد، اما افزایش شگفت‌انگیز قیمت آن باعث شده است که این رمزارز بیشتر به‌عنوان یک دارایی امن، همچون طلا به‌کار گرفته شود و اکثریت مردم آن را به چشم یک پس‌انداز بلندمدت خریداری و نگهداری نمایند.

رمزارز بیتکوین نیز همانند یک سکه طلا به‌خاطر خودش و کمیاب بودنش ارزشمند است. بااین وجود، بیت‌کوین برتری‌های دیگری نیز نسبت به طلا دارد. تقسیم پذیری بیت کوین، نقدشوندگی سریع و عدم نیاز به حفاظت‌های فیزیکی و قابلیت انتقال دارایی در کوتاه ترین زمان ممکن را میتوان به‌عنوان برخی از این برتری‌ها قلمداد کرد.

شبکه رمزارز بیتکوین هیچ مالکی ندارد و تحت کنترل هیچ شخص، نهاد و یا دولتی نیست. درست همانطورکه هیچ شخصی مالک هوا نیست! در شبکه بیت‌کوین، تمام کاربران از گوشه و کنار دنیا به شبکه متصل می‌شوند و آن را بصورت اشتراکی و جمعی کنترل می‌کنند.

توسعه دهندگان شبکه اگرچه دستورالعمل‌های وضع شده را بهبود می بخشند اما تغییر در پروتکل اصلی بیت‌کوین امکان پذیر نیست. در حقیقت مردم به بیت‌کوین اعتماد می‌کنند چراکه همه چیز کاملاً شفاف، قانونمند، خودکار، بدون معطلی و تحت نظارت میلیون‌ها کاربر انجام میگیرد و نیازی به اعتمادسازی نیست.

بیت‌کوین کاملاً متن باز و غیر متمرکز است. این یعنی هر شخص علاقمندی میتواند هر زمان که اراده کند به کد منبع شبکه، دسترسی داشته باشد. بنابراین هر توسعه دهنده‌ای میتواند به دقت نحوه کار بیت‌کوین و شبکه را مورد مطالعه قرار دهد چراکه هیچ چیز برای پنهان کاری وجود ندارد.

تمام تراکنش‌ها بدون نیاز به واسطه و نهاد ثالث معتمد و بصورت فرد به فرد انجام میگیرد. مردم میتوانند مطمئن باشند که یک تراکنش به صورت کاملاً صحیح انجام میگیرد. زیرا یک نسخه از تمام تراکنش‌های شبکه در اختیار تمام کاربران قرار دارد که دستکاری در آن غیر ممکن است.

به دلیل وجود یک شبکه شفاف که میلیون‌ها کاربر، هر لحظه بر تمام معاملات و تولید بیت‌کوین‌ها نظارت دارند، امکان جعل این پول عملاً برابر صفر است.

پس بدین ترتیب میتوان ۱۰۰% مطمئن بود که هیچ بیت‌کوینی بدون روند تعیین شده و خارج از سیستم موجود تولید و به شبکه اضافه نخواهد شد و امکان تقلب در روند استخراج یا انجام معاملات وجود ندارد. در این شبکه مشخص است هر بیت‌کوین دقیقاً کی و کجا تولید شده و در روند معاملات در چه مسیرهایی حرکت کرده است.

اینکه میگوئیم رمزارز بیتکوین قابل جعل نیست را میتوان از دریچه دیگری نیز شرح داد. غیرقابل جعل بودن بیت کوین یعنی برای مبادله و خرید و فروش بیت‌کوین هیچکس نمیتواند چیزی مشابه، یا کدهایی شبیه به آن را به کیف‌پول شما منتقل کند. فقط خود خود بیت کوین میتواند به کیف‌پول شما انتقال پیدا کند و هیچ جایگزین کپی شده یا جعل شده برای انتقال در شبکه این رمزارز وجود ندارد.

بگذارید با یک مثال این موضوع را برای شما کمی روشن‌تر کنیم. وقتی شما یک خودروی بنزین سوز در اختیار دارید، این خودرو تنها با استفاده از بنزین حرکت میکند، پس اگر آب، نوشابه یا روغن درون باک آن بریزید در واقع این کار فایده‌ای ندارد. کیفپول بیت‌کوین هم دقیقاً مثل باک ماشین عمل می‌کند و چیزی به جز بیت‌کوین نمیتواند وارد آن شود.

تراکنش بیت کوین چیست و چه ویژگی دارد؟

تمام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین ذخیره می‌شود و همه می‌توانند یک نسخه از آن را داشته باشند و شاهد تمام تراکنش‌ها باشند. این موضوع باعث ایجاد دو مزیت بزرگ برای Bitcoin می‌شود. اما این دو مزیت بزرگ برای بیت کوین چیست :

  • شفافیتکه از انجام تخلفاتی که به روش‌های معمول در پشت پرده انجام می‌شود جلوگیری می‌کند.
  • امنیتچرا که اگر کسی بخواهد در شبکه دستکاری کند افراد دیگر که آنها هم نسخه اصلی شبکه Bitcoin را دارا هستند متوجه این موضوع می‌شوند و عملا چنین کاری غیرممکن خواهد بود.

ارزش بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

هر رمزارز بیتکوین از واحد کوچکتری بنام ساتوشی تشکیل شده است. هر بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون ساتوشی است. و این تقسیم پذیری یکی از مزیت‌های بیت کوین نسبت به طلا است.

ارزش بیتکوین هنوز ثابت نیست و روزانه تغییر کرده و در نوسان است. بیت کوین نیز مانند طلا، سهام و بسیاری از دارایی‌ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا قیمت گذاری میشود.

هرچه تعداد فروشندگان بیشتر باشد، قیمت بیت کوین روند کاهشی پیدا میکند و در مقابل اگر میزان تقاضا افزایش یابد، قیمت نیز سیر صعودی پیدا خواهد کرد. لذا قیمت بیت کوین ثابت نیست و ارزش آن روزانه در صرافی‌ها و کارگزاری های مختلف در نوسان است. برای مشاهده قیمت آنی بیت کوین در بازارهای جهانی می‌توانید به وبسایت مرجع coinmarketcap مراجعه کنید.

اشاره کردیم که بیتکوین محدودیتی ۲۱ میلیون واحدی دارد و پس از استخراج این ۲۱ میلیون سکه، دیگر امکان استخراج بیتکوین بیشتری وجود ندارد.

درحال‌حاضر میلیاردها دلار بیت‌‌کوین در دنیا وجود دارد. هر روز نیز مقداری بیت‌کوین تولید و به چرخه‌ی بیتکوین‌های در گردش افزوده می‌شود تا اینکه درحدود سال ۲۰۴۰ تعداد بیت‌کوین‌های موجود در بازار به رقم ۲۱ میلیون واحد نزدیک می‌شود.

روند استخراج رمزارز بیتکوین دارای یک الگو و الگوریتم مشخص است. بیت کوین ها در قالب یک بسته‌بندی یا به اصلاح بلاک، تولید و عرضه میشوند.در روزهای ابتدایی تولید بیت‌کوین، هر بلاک شامل ۵۰ عدد بیت‌کوین بود. اما این روند مطابق الگوی زیر تغییر میکند و پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک، میزان بیت کوین های قابل استخراج به نصف کاهش می‌یابد.

نمودار نمایش مدت زمان لازم برای استخراج بیتکوین‌ها و میزان پاداش استخراج

در حال حاضر و مطابق نمودار فوق، ما سومین رویداد هاوینگ را پشت سر گذاشته‌ایم و پاداش استخراج هر بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافته است.

باتوجه به اینکه میزان بیتکوین‌های قابل استخراج هر ۴ سال و بعد از استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک به نصف کاهش می‌یابد لذا استخراج آخرین بیتکوین، حدوداً تا سال ۲۱۴۰ به طول خواهد انجامید.

به زبان ساده‌تر در ۲۱۰ هزار بلاک اول، پاداشی ۵۰ بیتکوینی به ازای استخراج هر بلاک به ماینرها داده میشد. این یعنی در ۴ سال اول پیدایش این رمزارز، ۱۰٫۵ میلیون بیتکوین استخراج شده است.

۱۰،۵۰۰،۰۰۰ = ۵۰ * ۲۱۰،۰۰۰

در ۴ سال دوم و با کاهش درآمد ماینرها، برای استخراج ۲۱۰ هزار بلاک دوم، پاداشی ۲۵ بیتکوینی به ازای استخراج هر بلاک برای استخراج کنندگان این رمزارز در نظر گرفته شد و بدین ترتیب تا پایان سال هشتم ۵٫۲۵ میلیون بیتکوین دیگر نیز استخراج و مجموع بیتکوینهای ماین شده به عدد ۱۵٫۷۵ میلیون واحد رسید.

۵،۲۵۰،۰۰۰ = ۲۵ * ۲۱۰،۰۰۰

در دوره ۴ سال سوم پیدایش بیتکوین، پاداش ماینرها برای استخراج هر بلاک برابر با ۱۲٫۵ بیتکوین در نظر گرفته شده است و در این مدت مجموعاً ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار بیتکوین استخراج میشود. در دوره بعدی این پاداش به ۶٫۲۵ واحد برای استخراج هر بلاک کاهش می یابد.

۲،۶۲۵،۰۰۰ = ۱۲٫۵ * ۲۱۰،۰۰۰

پس با این حساب تا پایان ۴ سال سوم ۱۸ میلیون و ۳۷۵ هزار بیتکوین استخراج خواهد شد ولی باتوجه به آنچه که پیش از این بدان اشاره شد، کاهش مستمر پاداش ماینرها موجب میشود که استخراج آخرین بیتکوین تا سال ۲۱۴۰ ادامه یابد.

۱۸،۳۷۵،۰۰۰ = ۲،۶۲۵،۰۰۰ + ۵،۲۵۰،۰۰۰ + ۱۰،۵۰۰،۰۰۰

در حال حاضر بیش از ۱۸.6 میلیون بیت کوین استخراج شده است و ما در حال گذراندن ۴ سال چهارم پیدایش بیت کوین هستیم. پیش بینی میشود با کاهش پاداش استخراج و کاهش عرضه این رمزارز ، همانند دوره‌های گذشته، افزایش قیمت بیتکوین را شاهد باشیم. در زمان نگارش این مقاله، هر بیت کوین در حدود 10500 دلار قیمت دارد. نمودارهای زیر نرخ هش ریت و سختی شبکه بیت کوین را نمایش میدهند.

ماینرها و تداوم شبکه

بیت‌کوین دارای الگویی غیرمتمرکز است و هیچ فلز گران‌بهایی به‌عنوان پشتوانه ندارد. هیچ بانک مرکزی یا موسسه مالی یا اقتصادی در دنیا از آن حمایت نمیکند و هیچ بیمه‌ای خسارت ناشی از نوسانات آن را پوشش نمی‌دهد. ارزش بیت‌کوین تنها به خودش و محبوبیتش در میان جامعه وابسته است.

شبکه رمزارز بیتکوین توسط استخراج کنندگان یا همان ماینرها حفظ شده و به پیش میرود. شبکه‌ای گسترده از این کاربران در سراسر دنیا وجود دارد که توان پردازشی رایانه خود را در اختیار شبکه بیت‌کوین قرار می‌دهند.

ماینرها درحقیقت نقش حسابرس را برای تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین ایفا میکنند و دفتر‌کل این ارز دیجیتال که حاوی اطلاعات هر تراکنش است را بروزرسانی می‌کنند. این فعالیت ماینرها بدون پاداش نخواهد بود و آنها به ازای مقدار کاری که انجام می‌دهند، از سوی این شبکه مقداری بیت‌کوین به‌عنوان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.

بازهم تکرار میکنیم که تعداد تمام بیت‌کوین‌های قابل استخراج فقط ۲۱ میلیون واحد است. پس زمانیکه تمام این بیت‌کوین‌ها استخراج شود، دیگر بیت‌کوینی تولید نمی‌شود.

در مقایسه با ارزهای سنتی که به اختیار دولت‌ها مدام چاپ می‌شوند، این یک مزیت فوق‌العاده است. بانک‌های مرکزی سراسر جهان با چاپ بیش از اندازه پول بدون پشتوانه باعث ایجاد تورم می‌شوند. تورم کنترل نشده موجب کاهش ارزش یک ارز و پایین آمدن قدرت خرید مردم می‌شود.

اما برای رمزارز بیتکوین کاهش ارزش در دراز مدت معنا ندارد. هر چقدر که به جلو پیش می‌رویم، استخراج آن دشوارتر و بیتکوین نایاب تر می‌شود. حال درکنار افزایش کاربری و تقاضا از سوی مردم، ارزش بیتکوین روز به روز افزایش می‌یابد. نمودار زیر سود دستگاههای ماینر را از ابتدای استخراج بیت کوین نشان می دهد.

 

پیگیری تراکنش های بیت کوین

بیت‌کوین دارای یک شبکه بلاکچین شفاف است که تمامی تراکنش‌ها انجام شده از روز اول خلق شبکه در آن قابل ردیابی و پیگیری است. بنابراین هر کاربری می‌تواند سابقه یک تراکنش را از مبدا تا مقصد فعلی ردگیری و بررسی نماید.

برخلاف سیستم بانکی که بررسی جزئیات تراکنش‌ها برای عموم بسیار محدود و غیرقابل دسترس است، بلاکچین سطح شفافیت بسیار بیشتری را در اختیار کاربران قرار میدهد. نمودار زیر میزان تراکنش های روزانه بیت کوین را نشان میدهد :

شما برای پیگیری تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین، تنها به یک جستجوگر بلاک نیازمندید. هر کاربری می‌تواند جزئیات تراکنش را بر اساس آدرس‌های بیت کوین، شماره بلاک و یا هش تراکنش جستجو کند. وبسایت‌های زیر را میتوان به‌عنوان برترین جستجوگرهای بلاک در نظر گرفت:

یقیناً پیگیری تراکنش‌ها، نگرانی شما را از انتقال دارایی دیجیتالتان بر طرف میکند. و همچنین شما میتوانید رسید انجام تراکنش را برای بررسی جزئیات، در اختیار شخص گیرنده قرار دهید.

چرا باید بیت کوین بخرم؟

به طور کلی، رمزارز بیتکوین مزایای مختلفی دارد که در سایر کلاس‌های سرمایه گذاری این مزایا وجود ندارد. برای برخی از مردم احمقانه به نظر میرسد که یک بیت کوین میتواند هزاران دلار ارزش داشته باشد. اما خب این واقعیتی است که بیت کوین طی ۱۱ سال گذشته بدان دست پیدا کرده است. بیت کوین توانسته است که از هیچ به همه چیز برسد و این تنها در سایه قابلیت‌ها و کیفیت این ارز رمزنگاری بدست آمده است.

در مورد اهمیت خرید بیت کوین باید گفت که آقای چامات پالیها پیتیا، مدیر اجرایی سابق فیسبوک و از مدیران ارشد شرکت بریتانیایی ویرجین گلکتیک که یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنایع گردشگری فضایی است می‌گوید:

“هرکسی باید ۱٪ از ثروت خود را در بیت کوین سرمایه گذاری کند؛ چراکه بیت کوین به سایر جهان و نحوه کار دنیا وابستگی ندارد و کاملاً مستقل است.”

 حجم کل بازار بیت کوین و سایر رمزارزها

ازآنجاکه رمزارز بیتکوین نخستین ارز دیجیتال معرفی شده به دنیا نام گرفت، لذا سایر رمزارزهای ایجاد شده پس از آن را آلت‌کوین  یا “سکه جایگزین” نامیدند. لایت‌کوین، مونرو، زی‌کش، اتریوم و صدها سکه دیگر، همگی ارزهای دیجیتالی هستند که آلت‌کوین نامیده می‌شوند.

داده‌ها حاکی از آن است که امروزه بیش از ۵۰۰۰ آلت‌کوین مختلف به بازار کریپتوها معرفی شده است.

حجم کل بازار رمزارزها در زمان نگارش این مقاله چیزی بالغ بر 338 میلیارد دلار می‌باشد. جالب اینجاست که مطابق تصویر فوق، رمزارز بیت‌کوین به تنهایی بیش از 57.48% حجم کل سرمایه بازار کریپتوها را در اختیار دارد و مجموع ۵۰۰۰ آلت‌کوین دیگر، روی هم رفته کمتر از ۴3% سرمایه بازار را به خود اختصاص میدهند. [نمودار آنلاین]

لذا، چه از منظر قدمت پیدایش و چه از منظر حجم سرمایه موجود در بازار، از بیت‌کوین به‌عنوان پادشاه دنیای رمزارزها یاد میشود.

نابود کردن بیت کوین

تقریباً دو راه برای از بین بردن بیت کوین وجود دارد، اما این ۲ راه چیست ؟

  • راه اول این است که کل شبکه اینترنت را برای همیشه خاموش کنند که تقریباً همچین چیزی محال است.
  • راه دوم این است که شبکه بیت کوین را هک کنند.

در رابطه با راه دوم هم باید گفت برای هک کردن شبکه بیت‌کوین لازم است تا ۵۱% از قدرت پردازش شبکه این رمزارز، در اختیار هکرها قرار بگیرد. شاید در گذشته و زمانی‌که شبکه بیت‌کوین گسترش نیافته بود این امکان برای هکرها وجود داشت، اما درحال حاضر و با گسترش شبکه و ازدیاد نودهای فعال، این کار نیز به امری غیرممکن بدل شده است.

شما میتوانید تعداد نودهای فعال شبکه بیت‌کوین را در اینجا بصورت زنده تماشا کنید.

این امکان وجود دارد که کیف پول‌ها و یا صرافی‌ها مورد حمله هکرها قرار بگیرند، کما اینکه این اتفاق پیش از این نیز رخ داده است اما خود شبکه بیت‌کوین طی ۱۱ سال گذشته مشکل جدی از بابت امنیت نداشته است. این موضوع را می‌توان با اینترنت مقایسه کرد. هک شدن یک وبسایت روی اینترنت به معنای هک شدن کل شبکه اینترنت نیست.

 بیت کوین رایگان !

یادمان باشد که پنیر مجانی فقط در تله موش یافت میشود. پس اگر به دنبال به دست آوردن بیت کوین رایگان هستید تا به اینجای کار، راه را اشتباه آمده‌اید. برای تهیه بیت کوین ۲ راه روشن وجود دارد.

 ۱. خرید بیت کوین

ساده‌ترین راه برای تهیه بیت کوین، خرید آن است. میتوان از طریق صرافی های رمزارزی موجود، اقدام به خرید رمزارز بیتکوین نمود و یا به طور مستقیم بیت‌کوین را از افراد قابل اعتماد خریداری کرد. پس بدین ترتیب شما میتوانید در سریع ترین زمان ممکن صاحب بیت‌کوین شوید.

البته نیازی نیست که شما حتماً یک بیت کوین کامل خریداری کنید. همانطورکه پیش از این هم بدان اشاره کردیم، شما میتوانید تنها کسری از یک بیت کوین را خریداری و در کیف پول خود نگهداری کنید. برای اطلاع از انواع کیف پول ها و کیف پول های قابل استفاده برای خرید و فروش بیت کوین پیشنهاد میکنیم به مقاله ای کیف پول های ارز دیجیتال مراجعه کنید. اما در نظر داشته باشید که آدرس های کیف پول بیت کوین به دو صورت SegWith و Legacy میباشد.

سه نوع از آدرس وجود دارد: 

  • Legacy P2PKH: آدرس هایی که با a 1 شروع می شوند.
  • Nested SegWit P2SH: آدرس هایی که با a 3 شروع می شوند.
  • Native SegWit bech32: آدرس هایی که با bc1 شروع می شوند.

تمامی این سه آدرس را  برای ارسال و دریافت بیت کوین می توان استفاده کرد. پس تفاوت بین آنها در چیست؟

خوب لازم است بدانید تمامی کیف پول ها از هر سه نوع از این آدرس ها پشتیبانی نمی کنند. آدرس های Legacy آدرس های اصلی BTC می باشند. تمامی انواع کیف پول ها از دریافت و ارسال به آدرس های Legacy  پشتیبانی می کنند. هر چند که امکان بروزرسانی تمام کیف پول ها یا خدمات برای  پشتیبانی از قالب آدرس های SegWit وجود ندارد و بنابراین تعدادی از کیف های پول تنها امکان ارسال به آدرس های Legacy را دارند. خوشبختانه، اگر کسی بخواهد از یک آدرس SegWit  برای شما BTC ارسال کند، آدرس Legacy  شما قادر به دریافت آن خواهد بود.  

اینفوگرافی فرآیند ارسال بیت کوین در شکل زیر نمایش داده شده است:

ایمن ترین راه برای خرید بیت کوین آن است که به یک صرافی رمزارزی مطمئن رجوع کنید. پس بنابرین اگر مایل هستید که در ازای پرداخت ریال صاحب بیت کوین باشید، حتماً با کارشناسان فروش بیتی بن جهت راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.

۲. استخراج بیت کوین

راه دیگر بدست آوردن بیت کوین، استخراج آن است که در مقاله ای جدا به طور مفصل در رابطه با آن صحبت کردیم. تا چند سال پیش هر کسی با داشتن یک رایانه قدرتمند خانگی به راحتی میتوانست به استخراج بیت کوین مشغول شد، اما با گذشت زمان و ارزشمند شدن این رمزارز، عملیات استخراج کاملاً بصورت تخصصی انجام میگرد و برای شروع کار نیازمند صرف هزینه است.

استخراج ابری هم به گونه‌ای در همین شاخه استخراج طبقه‌بندی میشود. با این تفاوت که در استخراج ابری شما با پرداخت یک سری هزینه توافقی مانند اجاره مکان، اجاره دستگاه، هزینه تعمیر و نگهداری و … بدون اینکه خود را درگیر مسائل مربوط به عملیات فیزیکی کنید، با یک سرمایه گذاری کمتر، بخشی از درآمد حاصله از استخراج بیت کوین‌ها برای شما خواهد بود.

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

شاید برای بعضی از شما این سوال مطرح باشد که پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی رخ میدهد؟ پیش از این گفتیم که الگوریتم استخراج بیت‌کوین به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که پاداش استخراج بیت‌کوین هر ۴ سال به نصف کاهش می‌یابد.

لذا برای استخراج بیت‌کوین های باقی مانده، حداقل ۱۲۰ سال دیگر زمان نیاز است. در آن زمان به احتمال زیاد هیچ کدام از کسانی که امروز به خرید بیت‌کوین اقدام کنند هم در قید حیات نخواهند بود. ولی در هر صورت پس از استخراج آخرین بیت کوین ماینرها با دریافت کارمزد شبکه به کار خود ادامه میدهند و همچنان امنیت شبکه را تامین میکنند.دنیای مدرن و دیجیتال امروزی در تلاش برای انتخاب و تولید بهترین روش برای مسائل حیاتی بشر امروزی است. اکنون که می‌دانیم بیت کوین چیست ، می‌توانیم بگوییم که Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال با باز کردن دریچه‌ای جدید به دنیای تکنولوژی و فناوری‌های مالی یا فین‌تک، تحولی عظیم و انقلابی محسوب می‌شوند.

همانطور که امروزه کمتر از پول نقد استفاده می‌شود و اکثرا برای پرداخت‌ها از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنند، می‌توان متوجه شد که دنیا به سمت دیجیتالی شدن گام بر می‌دارد و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در این زمینه نقش بزرگی را ایفا می‌کنند.

بنابراین سرمایه گذاری بلند مدت روی Bitcoin و در کل ارزهای دیجیتال، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته استراتژی‌های مختلفی مانند سرمایه گذاری بلندمدت و کوتاه مدت وجود دارند که می‌توانید با بررسی آنها متوجه شوید که استراتژی مطلوب شما برای سرمایه گذاری در بیت کوین چیست .

اینفو گرافی کسب کارهای مرتبط با بیت کوین :

اینفو گرافی فروشگاه هایی که تا کنون داد و ستد از طریق بیت کوین را قبول کرده اند :

امید وار هستیم این مطلب آموزشی برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا با نظرات خود ما را در ارایه بهتر خدمات یاری فرمائید. اگر به نظرتون مطلب مناسبی بود حتما با دوستانتون هم در میان بگذارید.

منابع : 

https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

https://www.weusecoins.com/

https://www.bitcoinmining.com/

منابع داخلی:

Mihanblockchain , Xblockchain


به اشتراک بگذارید:
نظرات:

آخرین مطالب